بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی استان مستلزم به کارگیری تحقیقات کاربردی در مزارع و باغات است / ضرورت نظارت برتولید، توزیع و واردات محصولات کشاورزی
معاون هماهانگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت : بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی استان مستلزم به کارگیری تحقیقات کاربردی در مزارع و باغات است .
1398/04/22

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رضا حسینی در جلسه بررسی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات و آموزش کشاورزی در جهت توسعه پایدار بخش کشاورزی استان که با حضور کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، اسدی رحمانی رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور  و رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در سالن جلسات مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی برگزار شد، با تاکید بر ضرورت حضور فعال شرکت‌های دانش بنیان برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش کشاورزی استان ، اظهار کرد: تجاری سازی بخش کشاورزی می تواند  باعث رونق تولید، ایجاد ارزش افزوده  و تحول اقتصادی در استان شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی بیان کرد: محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان با شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی علاوه بر کمک به ایجاد اشتغال و پایداری تولید در روستاها، می‌توانند نقش موثری در افزایش حاشیه‌نشینی، مهاجرت روستاییان و جلوگیری از مشکلات اجتماعی ناشی از آن داشته باشند.

حسینی تاکید کرد: تاکنون منابع  اعتباری زیادی در حوزه کشاورزی هزینه شده که به علت عدم هدفگذاری و سیاستگذاری‌های علمی، نتیجه بخشی کاربردی نداشته است و فقط در جهت تثبیت و حفظ اشتغال در بخش بوده است؛ لذا درصدد هستیم با کار کارشناسی و علمی، ضمن اصلاح و بهبود ساختار تامین مالی پروژه های بخش کشاورزی، از منابع موجود به بهترین نحو در جهت توسعه پایدار بخش کشاورزی استان استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: در زمینهٔ تولید گیاهان دارویی فرصت‌های وجود دارد که می‌تواند از طریق کشاورزی قراردادی و ایجاد زنجیره زمینه مناسبی برای تولید ایجاد کند.

سید تقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  نیز در این جلسه با تاکید بر مساله نظارت در واردات، تولید و توزیع محصولات کشاورزی گفت: شهرستان خوی قطب تولید و توزیع تخمه افتابگردان و کدو آجیلی کشور است ودر راستای تداوم و رونق تولید باید از تولیدات داخلی و کشاورزان حمایت شود.

نماینده مردم شهرستانهای چایپاره و خوی در مجلس شورای اسلامی افزود: 30 تا 40 درصد تخمه کشور را کشاورزان این منطقه تولیدمی کنند که70 درصد  از آن در سطح کشور توزیع می‌شود و بیش از 20 هزار نفر از این مسیر معیشت می‌کنند.

وی اضافه کرد: در سالهای قبل واردات تخمه به کشور از چین موجب متضرر شدن بسیاری از کشاورزان در این منطقه شده بود که با پیگیری نمایندگان استان و بررسی‌های انجام شده در عرض 15 ماه موفقیت حاصل شد و تعرفه آجیلی آفتابگردان از پنج درصد به 55 درصد افزایش یافت .

کبیری با بیان اینکه در استان آذربایجان غربی ظرفیت‌های توسعه اقتصادی بسیاری وجود دارد، گفت: تا زمانیکه بخش دولتی در کشور فعال است موفقیت حاصل نمی‌شود و توجه به بخش خصوصی به ویژه در زمینه تحقیقات لازم و ضروری ست.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تعامل  تنگاتنگ بین بخش اجرایی سازمان جهاد کشاورزی با مرکز تحقیقات تاکید و اضافه کرد: باید در استان به سمت خصوصی سازی حرکت کرد چرا که محققان اصلی حوزه کشاورزی استان در این بخش هستند.

کبیری با اشاره به اینکه تحول کشاورزی کشور باید از استان شروع شود، خاطر نشان کرد: اگر این مهم  اتفاق بیافتد میزان تولیدات کشاورزی استان چندین برابر افزایش می یابد.

وی اظهار کرد: داشتن هزار کیلومتر مرز فرصت و نعمتی استثنایی برای استان است، تا با تعامل‌های تحقیقاتی انجام شده با کشورهای خارجی و همسایه بتوان به  تجارب و یافته‌های تحقیقاتی بسیاری در جهت توسعه پایدار بخش کشاورزی استان دست یافت.

تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal