آذربایجان غربی نیازمند بانک اطلاعاتی جامعی از بخش کشاورزی است
رییس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی گفت: باید به منظور برنامه ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت ، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.
1398/04/22

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، رسول جلیلی در نشست تهیه نقشه‌های حاصلخیزی خاک حوضه دریاچه ارومیه و ارائه بسته‌های مدیریتی پایدار خاک در ارومیه با بیان این مطلب افزود: آذربایجان غربی دارای یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت است که در حال حاضر در سطح 500 هزار هکتار از اراضی کشاورزی طرح کاداستر اجرا می‌شود و در این راستا نیاز است نقشه‌های خاک شناسی و حاصلخیزی این اراضی با مشارکت محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و سایر عوامل ذیربط تهیه شود.

وی اضافه کرد: در این زمینه سه تا چهار هزار نمونه خاک از مناطق مختلف استان مورد  بررسی و تجزیه قرار می گیرد تا نیازهای خاک و کودی استان براورد شود و بعد نوع کشت به تناسب اراضی و نیاز استانی وبه تبع ان بازار رسانی محصول مشخص شود.

جلیلی گفت: با تهیه نقشه های حاصلخیزی خاک و بررسی دما و اقلیم مناسب برای فعالیت کشاورزی استان ، دستورالعمل لازم برای این بخش نیز تدوین می شود. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: با کاربردی کردن تحقیقات در بخش کشاورزی می توان رتبه استان را از بیست و نهمین استان کشور از نظر درامد سرانه و اختلاف بین فاصله تولید با رکورد تولید را ارتقا داد.

وی بیان کرد: همه این اقدامات در جهت تهیه یک دستورالعمل مدیریتی برای جهاد کشاورزی استان است تا برای کشت حداقل پنج محصول استراتژیک توسط مرکز تحقیقات کشاورزی برنامه‌ای در راستای افزایش راندمان تولید تهیه شود.

عباسعلی روانلو رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از چالش‌های موجود در بخش تحقیقات کشاورزی استان اظهار کرد: تجاری سازی دانش فنی تولید شده از طریق مشارکت بخش خصوصی و تاسیس شرکت های دانش بنیان در استان  در دستور کار این مرکز قرار دارد.

روانلو افزود: خاک یک سرمایه ملی است که برگشت پذیر نیست و داشتن اطلاعاتی از وضعیت حاصلخیزی خاک  باعث می شود تا بتوانیم از منابع موجود به صورت بهینه استفاده و از انها حفاظت کنیم.  

وی با تاکید بر تهیه نقشه های حاصلخیزی خاک در حوضه دریاچه ارومیه اضافه کرد: با عملیاتی کردن این طرح آذربایجان غربی جزو ششمین استان کشور خواهد بود که با تهیه بسته مدیریتی واحد اراضی می توان در جهت ارتقای تولیدات کشاورزی استان گام برداشت.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal