دستیابی محققین به دانش پیوند در سطح انبوه و سرشاخه کاری گردو
1398/04/20

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح شناسایی بهترین ژنوتیپ های گردو در دستور کار محققان بخش کشاورزی کشور قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس محمدعلی طهماسبی در حاشیه بازدید از طرح سرشاخه کاری درختان گردو در روستاهای اسفهلان و لاهیجان از توابع شهرستان تبریز با اشاره به دستیابی به دانش پیوند در سطح انبوه و سرشاخه کاری گردو گفت: طرح شناسایی بهترین ژنوتیپ های گردو در دستور کار محققان بخش کشاورزی کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه طرح شناسایی ژنوتیپ های برتر گردو براساس شرایط هر منطقه در کشور بررسی می شود افزود: روش های مختلف در این رابطه وجود دارد که از جمله آن می توان به تکثیر از طریق نهال یا پیوند سرشاخه (تعویض تاج ) اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه 7 درصد باغات گردوی کشور در استان آذربایجان شرقی قرار دارد گفت: متاسفانه 95 درصد ارقام گردوی استان از ارقام بومی بوده و بازارپسندی مناسبی ندارند یعنی از مجموع 140 هزار هکتار از باغات کشور ، 95 درصد آن از ارقام بومی تشکیل شده اند.

مهندس اکبر فتحی با بیان اینکه ارقام بومی نه تنها از بازارپسندی مناسبی برخوردار نیستند بلکه به جهت اندازه بزرگ درختان، مدیریت آفات و بیماری ها نیز سخت و دشوار است، هم چنین میزان محصول هم تحت تاثیر این عامل قرار می گیرد.

وی گفت: مشکل اصلی بومی بودن ارقامی است که از گذشته کاشته شده است، تنه درختان بومی بسیار بزرگ بوده و امکان مبارزه با بیماری ها بسیار دشوار می باشد همچنین چون ارقام بذری هستند به لحاظ شکل و ظاهر میزان باردهی و بازار پسندی مناسبی ندارند.

وی با اشاره به این موضوع که سرشاخه کردن درختان گردوی استان در راستای اصلاح باغات گردو در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی قرار دارد، گفت: پیوند هایی را از ارقام پرمحصول و مقاوم به سرما از باغات مادری تهیه و توسط پیوند زن های ماهر با هدایت های معاونت مربوطه در جای مناسب خود پیوند می زنند و این پیوندک ها پس از رشد، محصول مناسبی را که از بازارپسندی مناسبی هم برخوردار هستند به بار می آورند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در پایان سخنان خود توصیه کرد: باغداران عزیز می توانند با مراجعه به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ها با ارائه درخواست خود از پشتیبانی های معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان که در راستای سرشاخه کاری درختان گردو و تهیه پیوندک ها انجام می دهند بهره مند شوند.

تعداد مشاهده خبر164 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal