توسعه پسته‌کاری در غرب و شمال غرب کشور
1398/04/20

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشت پسته در حال مهاجرت از مرکز کشور به سمت غرب و شمال غرب کشور می‌باشد و در مناطقی مثل حوضه دریاچه ارومیه و استان هایی همچون آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل پسته کشت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس محمدعلی طهماسبی در بازدید از باغات پسته بخش ایلخچی با بیان اینکه هر جا که مشکل کم آبی وجود داشته باشد و اقلیم خشن‌تر شود، کشت پسته مورد استقبال قرار می گیرد گفت: هم اکنون کشت پسته در حال مهاجرت از مرکز کشور به سمت غرب و شمالغرب کشور می باشد و در مناطقی مثل حوضه دریاچه ارومیه و استان هایی همچون آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل پسته کشت می شود.

وی با بیان اینکه گل انگیزی در درخت پسته با دیگر درختان و محصولات متفات می باشد افزود: انگیزش گل درختان پسته، در سال قبل از گلدهی و بر روی شاخه های ظهور یافته فصل جاری انجام می شود لذا پسته تغذیه اش مدیریت خاص می طلبد.

مهندس طهماسبی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ظرفیت های مناسبی در حوزه باغداری به ویژه توسعه باغات پسته است گفت: یکی از این محصولاتی که سودآوری بالایی دارد پسته می باشد لذا باید به تولید 2 و 3 تن در هکتار قانع نشویم و با مطالعه و تحقیقات بیشتر و مراقبت از آفات پسته میزان تولید آن را در واحد سطح بالا ببریم.

وی با بیان این که پسته کاری بر مبنای علمی، مشکلاتی مانند باردهی و هم پوشانی را در بین باغ های پسته کشور از بین می برد ادامه داد: یکی از مشکلات پسته داران، غفلت از مشورت با کارشناسان و پسته کاری بر مبنای علمی است، این مشورت در زمینه باغداری، می تواند کیفیت محصولات را افزایش دهد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: این محصول راهبردی برای دستیابی به جایگاه اقتصادی واقعی خود نیازمند رویکردهای نوین در ایجاد باغ ها، سامانه های آبیاری، روش های تحقیقاتی و تغییر دیدگاه در عرضه تولیدات به صورت فرآوری است.

وی با بیان اینکه این محصول یک محصول اقتصادی محسوب می‌شود اما نسبت به سرمای بهاره و بارندگی آسیب‌پذیر است و گرمای شدید هم جوانه‌هایش را از بین می‌برد گفت: سال گذشته این اتفاق افتاد و سرمازدگی و گرمای شدید باعث ریزش پسته در مناطقی از کشور شد که به حمدالله امسال تولید پسته در جایگاه خوبی قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش میزان تابش و همچنین افزایش تبخیر آب در کشور افزود: در سال گذشته به دلیل اینکه در باغات پسته نیاز سرمایی به خوبی تامین نشد، 50 درصد از عملکرد آن کاهش یافت و کشاورزان از این بابت آسیب زیادی متحمل شدند که با بهره گیری از توان تحقیقاتی در عرصه اجرا، می توان خسارات ناشی از این مخاطرات جوی را کاهش داد.

وی با بیان اینکه به سبب مجتمع گلخانه ای جلفا در استان آذربایجان شرقی کشورمان در صادرات محصول گلخانه ای گوجه فرنگی صاحب برند شده است افزود: بایستی به ارزش کمی و کیفی تولید محصولات گلخانه ای و اینکه به ازای یک مترمکعب آب 42 کیلوگرم گوجه فرنگی تولید می شود توجه نماییم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از موسسه گل و گیاه سلیمی بخش ایلخچی که با سرمایه گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی شده و یکی از تولیدکنندگان حرفه ای گل و گیاه در منطقه است و در آن برای اولین بار در استان پرورش گل ارکیده از طریق کشت بافت گیاهی انجام شده است، بازدید کرد.

گفتنی است؛ در کشت بافت بخشی از گیاه مورد نظر برای تکثیر با مواد ضدعفونی کننده خاص استریل می‌شود و سپس این بخش از گیاه استریل شده به محیط کشت هایی که حاوی تمامی مواد لازم برای رشد گیاه و تنظیم کننده های رشدی مناسب است، انتقال داده می‌شود که در این روش سرعت تکثیر زیاد بوده همچنین در این روش می‌توان حتی در خارج از فصل کشت گیاهان به تولید هزاران گیاه مورد نظر دست پیدا کرد.

تعداد مشاهده خبر78 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal