توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی بخش کشاورزی ضروری است
1398/04/20

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی بخش کشاورزی به منظور جلوگیری ازخام فروشی و تقویت زنجیره غذایی در کشور ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اصفهان، مهندس محمود حجتی در بازدید از 2 طرح کشاورزی و آبیاری در میمه ووزوان در شمال اصفهان، افزود: کشورمان نیازمند صنایع تکمیلی و تبدیلی محصولات کشاورزی برای تکمیل زنجیره غذایی به منظور رفع نیاز داخل و توسعه صادرات است.

وی با بیان اینکه توسعه این صنایع، اشتغالزایی بسیاری نیز بهمراه دارد، اظهار داشت: فعالیت صنایع تکمیلی و تبدیلی در اراضی کشاورزی به منزله تغییر کاربری نیست .

وزیر جهاد کشاورزی، ایجاد شرک تهای تعاونی را در توسعه این صنایع مثمر ثمر خواند و تاکید کرد: ظرفیت های خوبی در کشور در این بخش به ویژه گلخانه ها، گیاهان دارویی و اسانس هاوجود دارد.

مهندس حجتی به بازدید خود از طرح باغ گل محمدی گلستان میمه اشاره و اضافه کرداین طرح، یک هزار و 400 بهر هبردار دارد و در این زمینه موفق بوده است.

وی همچنین با اشاره به بازدید از طرح تجمیعی سیستم آبیاری کم فشار طیف در وزوان، گفت:توسعه این قبیل طرح ها نیز با توجه به کمبود منابع آبی کشور ضروری است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بر اساس تاکید رهبر معظم انقلاب، اعتبارهای خوبی برای طر حهای آبخیزداری کشاورزی در نظر گرفته شد، اظهار امیدواری کرد که این اعتبارات هرچه زودتر اجرایی شود .

آقای مهندس حجتی در سفر به استان اصفهان از طر حهای باغ گل محمدی گلستان میمه و تجمیعی سیستم آبیاری کم فشار طیف در دشت وزوان بازدید کرد.

باغ گل محمدی گلستان میمه در 133 هکتار دارای یکهزار و 400 بهره بردار و یک واحد گلاب گیری است. طرح تجمیعی سیستم آبیاری کم فشار طیف در دشت وزوان نیز با اعتبار 12 میلیارد ریال و به منظور کشت گندم، جو، سیب زمینی، ذرت و صیفی جات اجرا شده است .میمه و وزوان از توابع شهرستان شاهین شهر و میمه در شمال اصفهان هستند.

استان اصفهان دارای 564 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که بدلیل کمبود منابع آبی در زمان حاضر حدود 200 هزار هکتار از این اراضی زیر کشت زراعی و باغی است.

بیش از 180 هزار نفر در این بخش در استان مشغول کار هستند که 12 درصد از شاغلان کشاورزی .کشور را تشکیل می دهند.

اصفهان در تولید گل شب بو، پیاز، سیب زمینی مینی تیوبر، گوشت بوقلمون، شیر خام، گوشت مرغ، ماهیان زینتی و گرمابی و جوجه بومی، گاوداری صنعتی و مبارزه با سِن گندم رتبه نخست کشور را دارد.

این استان در تولید تخم مرغ، بِه، گل محمدی و گلرنگ، رتبه دوم و در تولید قارچ، گل و گیاهان زینتی، سبزی و صیفی، سیب درختی، سیب زمینی و خربزه رتبه سوم کشوری را دارد.

تعداد مشاهده خبر28 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal