بخش کشاورزی در کشور سالانه به 4.7 میلیون تن کود نیاز دارد
رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور از نیاز سالانه بخش کشاورزی به بیش از چهار میلیون تن کود خبر داد و مصرف فقط 2 .2 میلیون تن کود در سال‌های گذشته را سبب کاهش تغذیه عناصر غذایی خاک و تهدیدکننده کیفیت تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد.
1398/04/20

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، هادی اسدی رحمانی در جلسه تهیه نقشه‌های حاصلخیزی خاک حوضه دریاچه ارومیه و ارائه بسته های مدیریتی پایدار خاک استان که در سالن جلسات مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار کرد: سالانه میانگین سرانه مصرف کود در اراضی آبی کشور ، 83 کیلوگرم در هر هکتار است که در دنیا این میزان بیش از 130 کیلوگرم در هر هکتار است.  

وی طراحی سامانه ملی تناسب اراضی کشاورزی و تهیه نقشه کربن آلی خاک را از جمله دستاوردهای مهم این موسسه  برشمرد و افزود: اولین قدم برای تهیه نقشه های تناسب اراضی، تدوین الگوی کشت است.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور بیان کرد: اجرای  طرح تناسب اراضی کشاورزی از چهار سال قبل به سفارش معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اعتبار یک و نیم میلیارد تومان آغاز شد که در این زمینه تناسب اراضی کشاورزی در پهنه ای به وسعت حدود 6.5 میلیون هکتار و برای حدود 70 نوع محصول زراعی و باغی اراضی انجام شده است.

اسدی اضافه کرد: تعیین تناسب اراضی برای محصولات باغی در عرصه های تحت پوشش شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور از دیگر دستاوردهای مهم موسسه است که به سفارش معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی انجام گرفته است. این دستاوردپژوهشی برای توسعه باغات در عرصه های تحت پوشش شبکه های فرعی آبیاری کاربرد دارد.

وی در بیان اهمیت دستاورد تحقیقاتی این موسسه تحت عنوان نقشه کربن آلی خاک کشور افزود:  نقشه کربن آلی خاک کشور اطلاعات پایه و مبنایی برای آمایش سرزمین، مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست را در اختیار تصمیم‌سازان در سطوح مختلف مدیریتی در کشور قرار می‌دهد.

این مسئول تاکید کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده در بیش از 73 درصد از اراضی کشاورزی کشور میزان کربن آلی خاک زیر یک درصد است که در مجموع نیمی از خاک های کشور دچار کمبود عتاصر مغذی هستند.

اسدی تصریح کرد درخصوص ارتقای کیفیت مواد کودی کشور از طریق ثبت و کنترل کیفی انواع کود  فعالیت های خوبی انجام گرفته است و تا کنون موسسه بیش از ده هزار تقاضا برای ثبت فرمول برند کود داشته است که برای نزدیک به هشت هزار فرمول برند، شماره ثبت صادر شده است.

وی با اشاره به دستاورد موسسه درخصوص تعیین برآورد کودی گیاهان زراعی و باغی عنوان کرد: هر ساله به سفارش معاونت های زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برای بیش از 40 گیاه زراعی و باغی برآورد کودی گیاهان زراعی و باغی از سوی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور تهیه و ارائه می شود. برآورد حاصله با توجه به سطح زیر کشت گیاهان مهم زراعی و باغی و عملکرد مورد انتظار برای آنها که از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌شود، این اطلاعات توسط بخش های تحقیقاتی موسسه بر اساس میزان و نوع کود مورد نیاز برای هر محصول و به تفکیک هر استان انجام و ارائه می‌شود.

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal