تمامی سیاست‌های آژانس جنگل داری ژاپن با آبخیزداری گره خورده است
کارشناس آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در حوزه آبخیز کارون و مسئول آموزش پروژه بین المللی جایکا در ایران گفت: کشور ژاپن با انجام عملیات آبخیزداری به دنبال بهره‌برداری از آب، جلوگیری از فرسایش خاک، رانش زمین و حفاظت از حیات وحش است و تمامی سیاست های آژانس جنگل داری در ژاپن با آبخیزداری گره خورده است.
1398/04/19
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، شوئیچی یاماشیتا روز چهارشنبه که در چهارمین جلسه کمیته اجرایی مدیریت جامع حوزه‏‌های آبخیز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور حضور یافته بود، بر حفظ و توسعه پایدار منابع طبیعی با مشارکت مردم تاکید کرد و آن را از اهداف مهم طرح بزرگ جایکا در ایران دانست.

وی در ادامه به مقایسه وضعیت جنگل و سیمای منابع‌طبیعی ژاپن در سنوات گذشته پرداخت و گفت: در گذشته از جنگل در ژاپن برای سوخت، دام و تهیه کود استفاده می‌شد و تخریب جنگل در ژاپن بسیار وخیم بود و پس از وقوع سیل‌های خانمان‌برنداز در سال 1890 که سراسر ژاپن را فرا گرفت مردم به جنگل‌کاری روی آوردند. 

**جنگل ژاپن مدیون نفت ایران

یاماشیتا در بخش دیگری از سخنان خود به فروش نفت ایران به ژاپن در سال 1950 اشاره کرد و گفت: با جایگزینی سوخت جنگل، ژاپن از تخریب نجات پیدا کرده است و باید گفت در آن بازه زمانی، ژاپن جنگل خود را مدیون نفت ایران است.

وی در ادامه به اهمیت آبخیزداری در کشور ژاپن اشاره کرد و گفت: ما توانستیم در زمینه آبخیزداری هم از روش خودمان که آزادسازی نیروی آب بود و هم از تکنیک و فناوری‌های کشورهای اروپایی بهره‌گیری کنیم

کارشناس آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن در حوزه کارون بزرگ در ادامه با تاکید بر انسجام سازمانی بین ادارات دولتی با اقدامات مشارکتی در انجام فعالیت‌های این حوزه اضافه کرد: رسیدن به وضعیت مطلوب، نیازمند هماهنگی بین سازمان‌های ذیربط و انجام برنامه ریزی مطلوب در این طرح است.

یاماشیتا همچنین خواستار وحدت رویه و همکاری مشترک در تهیه سند راهبردی شد و گفت: انتظار می‌رود تداوم و گسترش این همکاری‌ها بتواند مشکلات موجود در راستای روند اجرای این طرح در عرصه‌های منابع طبیعی را کاهش دهد.

** اجرای طرح بین‌المللی توسعه ظریفت مشارکتی جنگل و مرتع در 6 استان

در ادامه مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها گفت: حضور تیم جایکا در این نشست به منظور تبادل تجربه است و چنین جلساتی می‌تواند ما را در دستیابی به اهداف مدیریت جامع حوزه آبخیز نزدیک کند.

دکتر هوشنگ جزی افزود: فاز یک پروژه جایکا با موضوع مشارکت و توانمندسازی جوامع محلی در سال 95 در شهرستان بازفت استان چهارمحال و بختیاری به اتمام رسید و اکنون فاز دوم این پروژه در کارون بزرگ با عنوان "توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع در بالا دست حوزه کارون بزرگدر گستره 6 استان در حال اجراست.

وی که مدیر اجرایی این پروژه بین‌المللی است، گفت: سند این پروژه مشترک در سال 96 تهیه شده و تمامی ادارات کل منابع طبیعی استان‌های خوزستان، اصفهان، لرستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری با مدیریت جامع آبخیز ارتباط موثر دارند و از تمامی ظرفیت‌های آموزشی بهره می‌برند.

مدیر اجرایی پروژه "توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع در بالادست حوزه کارون بزرگ" به تجارب ارائه شده از سوی تیم جایکا در این نشست اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط مشترک "الگوی مدیریت جامع حوزه آبخیز" ایران با "مدیریت حوزه‌های آبخیز ژاپن" ایفای نقش استانداران و فرمانداران در تدوین و اجرای برنامه‌هاست و در واقع مشارکت دستگاه‌های اجرایی دیگر لازمه حفظ جنگل‌ها و مراتع است.

جزی یکی دیگر از نقاط اشتراک این دو الگو را تدوین سند راهبردی برای حوزه دانست و گفت: بایستی برای درست‌اجرا شدن این اقدام، دست‌اندرکاران استانی آموزش‌های لازم برای تدوین سند راهبردی را ببینند.

گفتنی است؛ پروژه توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع در حوضه کارون با مشارکت سازمان جنگل‌ها و جایکا از سال 97 به مدت 5 سال در 6 استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان،  فارس، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و اصفهان در حوزه آبخیزکارون در حال انجام است.
تعداد مشاهده خبر118 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal