استان کرمانشاه ظرفیت توسعه دامپروری به شیوه مدرن را دارد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه ظرفیت توسعه دامپروری به شیوه مدرن را دارد.
1398/04/19

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، مهندس بهرام خانی در مصاحبه ای استان کرمانشاه را مستعد توسعه دامپروری عنوان نمود و افزود: این استان با داشتن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالایی که در زمینه دامپروری دارد همواره به عنوان قطب دامپروری در کشور مطرح بوده و مستعد توسعه بیشترصنعت دامپروری است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه 3میلیون راس جمعیت دام سبک دارد افزود: این جمعیت دامی شامل دو میلیون 350راس گوسفند و 650هزار بز می باشد.

خانی با بیان اینکه جمعیت دام سبک استان در اختیار جامعه عشایری، روستایی و صنعتی پرورش داده می شود خاطرنشان نمود: در حال حاضر 53واحد صنعتی پرورش گوسفند با ظرفیت 22هزار و 185راس دام مولد در حال فعالیت هستند و 19واحد آن از 500راس به بالا ظرفیت دارند.

وی تولید گوشت قرمز استان در سال 97را 36هزار و 450تن اعلام نمود که 25هزار تن آن از تولیدات دام سبک بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی کرمانشاه، نژاد سنجابی را یکی از نژادهای دام برتر استان به عنوان برند صادراتی مطرح کرد که غالب و بومی استان بوده و از نژادهای سنگین به شمار می رود که در سالهای اخیر مورد توجه کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار گرفته است.

خانی با اشاره به واحدهای پرورش گوسفند در استان به عنوان واحدهای شاخص تولید خاطرنشان نمود: یکی از این واحدها شرکت شاخص گلهر در شهرستان اسلام آبادغرب به ظرفیت 3 هزار راس میش مولد است که با سرمایه‌گذاری 50 میلیارد ریال و با اخذ تسهیلات بانکی و سهم آورده متقاضی سال 95 به بهره برداری رسیده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در واحد مذکور در حال حاضر با همکاری کارشناسان سازمان تحقیقات دامپروری و معاونت بهبود تولیدات دامی در زمینه پروژه ترکیب ژنتیکی با استفاده از اسپرم گوسفند نژاد رومانف بر روی تعداد محدودی از میش‌های مستعد فعالیت می نماید که این پروژه در افزایش تولید در واحد سطح و افزایش درصد دوقلوزایی موثر خواهد بود.

وی با اشاره به طرح پرورش گوسفند پر تولید در استان گفت: یکی از این طرح ها شرکت سپیدان اجداد کوثر کرمانشاه به ظرفیت 36 هزار راس گوسفند مولد پرتولید وارداتی است که تاکنون هزار راس گوسفند از نژاد رومن، ایل دو فرانس، لاکن و شاروله از فارم دامپروری استان تهران به واحد مذکور انتقال یافته است.

خانی طرح دوم را طرح پرورش گوسفند پر تولید رازانی واقع در ماهیدشت بیان نمود که در فاز اول به ظرفیت 5هزار راس ثبت سفارش داده شده و قسمت اول آن در شهریورماه سالجاری به تعداد 2هزار راس گوسفند پر تولید از کشور فرانسه وارد می شود.

وی طرح سوم را طرح شرکت ازناب دینور به ظرفیت 25هزار راس به صورت مولد وارداتی در بخش دینور شهرستان صحنه برشمرد و گفت: این طرح در حال انجام مراحل اداری دریافت پروانه می باشد.

این مسوول طرح چهارم را پرورش گوسفند مولد وارداتی جعفر امیری در شهرستان کنگاور به ظرفیت 5 هزار راس که به صورت دام مولد پر تولید وارداتی در حال انجام مراحل اداری و دریافت پروانه است.

وی در پایان افزود: با بهره برداری از ظرفیت طرح های دامپروری شاهد رونق دامپروری در استان کرمانشاه خواهیم بود.

تعداد مشاهده خبر37 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal