32 هزار تن گوشت قرمز در همدان تولید می‌شود
مدیر امور دام جهاد‌کشاورزی همدان گفت: سال گذشته در استان همدان30 هزار و 950 تن گوشت قرمز تولید شد و امسال هم پیش‌بینی ما تولید 32 هزار تن است که نسبت به سال 3.4 درصد افزایش دارد.
1398/04/18

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان،‌ علی خدا‌رحمی اظهار داشت: سازمان جهاد‌کشاورزی استان برای حمایت از تولید گوشت قرمز چهار‌ نهاده‌اصلی مانند جو، ذرت، سبوس و کنجاله سویا را بین دامداران توزیع کرد؛ مقدار توزیع ماهانه سبوس استان هم بیش از2 هزارتن است.

وی با بیان اینکه استان 379 هزار راس دام سنگین و یک‌میلیون و 266 هزار راس دام سبک دارد، افزود: سال گذشته در استان همدان30 هزار و 950 تن گوشت قرمز تولید شد و امسال هم پیش‌بینی ما تولید 32 هزار تن است که نسبت به سال 3.4 درصد افزایش دارد.

این مسئول در جهاد کشاورزی استان دلیل افزایش تولید گوشت قرمز استان را اصلاح‌نژادی، بهبود تغذیه و مدیریت دامداری‌ها عنوان کرد و گفت: با لحاظ جمعیت یک میلیون‌ 38 هزار و 234 نفر در استان، مصرف گوشت قرمز استان21 هزار تن بوده است و مازاد آن هم 9 هزار و 900 تن است.

خدار‌حمی تاکید کرد: همچنین برای تامین غذای دام‌ها؛ افزون بر توزیع چهار‌نهاده، کنسانتره که ارزش غذایی بالا دارد و عاری از هر نوع مواد مضر مانند میکروب و یا کپک است هم بین دامداران توزیع شده است. و اکنون در استان همدان8 کارخانه تهیه و تولید خوارک دام فعال داریم.

مدیر امور دام جهاد کشاورزی استان همدان بااشاره بر اینکه جابه‌جایی و خرید و فروش هر دامی بدون پلاک گوش ممنوع است، اظهار داشت: در هر شهرستان یک میدان دام برای خرید و فروش و عرضه دام وجود دارد و 30 مامور پلاک زن هم برای پلاک‌زنی با دامداران همکاری دارند.

وی گفت: هر دامی که به میدان فروش و عرضه دام وارد می‌شود یا برای کشتار به یکی از 7 کشتار‌گاه استان منتقل می‌شود یا پرواری و یا داشتی است که در هر صورت باید شماره 15 رقمی پلاک گوش داشته باشد و ماموران بیمه دام هم از این شماره برای بیمه شدن دام‌ها استفاده می‌کنند.

خدار‌حمی با اعلام اینکه سال قبل 108 هزار پلاک رایگان بین تشکل‌های دامی جدای از هزینه 1300 تومانی نصب و ثبت در سامانه توزیع شد، ابراز کرد: هم اکنون اتحادیه دام سبک هم 48 هزار پلاک در اختیار برای نصب بر روی دام‌ها دارد.

وی گفت: تقاضای خرید دام سبک بیشتر است اما به دلیل تغذیه دام سبک در مرتع محدودیت تولید این دام وجود دارد پس برای تامین نیاز این دام به دنبال تولید دام سبک بر اساس طرحی هستیم که خارج از مرتع باشد. در قانون هم کاهش دام سبک در مراتع تکلیف شده است.

مدیر امور دام جهاد کشاورزی استان همدان بدون اشاره به آمار خروج دام سبک از مراتع و بازه اجرای آن، اظهار داشت طبق قانون در برنامه ششم توسعه در کشور باید 3 میلیون دام سبک از مراتع کشور خارج شود که در استان همدان هم برنامه‌ریزی برای کاهش خروج دام با برنامه‌ریزی برای پرورش دام سبک در سامانه غیر‌مرتعی آغاز کردیم.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal