بیش از 90 درصد سطح زیرکشت کلزا در استان در حوضه دریاچه ارومیه قرار دارد
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: بیش از 90 درصد سطح زیرکشت کلزا در سطح استان در حوضه دریاچه ارومیه قرار دارد.
1398/04/18

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان استان آذربایجان شرقی، مهندس نادر زارع تالی در مراسم برداشت و کیل گیری محصول کلزا که با حضور جمعی از مسئولین و کشاورزان روستای ساتلوی بخش خسروشاه شهرستان تبریز برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: کلزا به عنوان الگوی کشت برای استان آذربایجان شرقی انتخاب شده است، با عنایت به نیاز آبی کم این محصول 90 درصد سطح زیرکشت آن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارد.

وی ادامه داد: حدود چهار هزار و 650 هکتار از اراضی زراعی استان به کشت کلزا اختصاص داده شده است که پیش بینی می شود 8 الی 9 هزارتن کلزا از این محصول برداشت شود.

مهندس زارع تالی با اشاره به اینکه 2300 هکتار در خود شهرستان تبریز در نظر گرفته شده گفت: حمایت های دولت در تخصیص یارانه برای بذر، تخصیص یارانه برای ادوات و قیمت مناسب برای خرید تضمینی برای هر کیلوگرم به مبلغ 34398 ریال می توانند از عوامل و مولفه های حمایت دولت از توسعه کشت کلزا باشند.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه برای سال زراعی آینده، 17000 هکتار در نظر گرفته شده و برای هر شهرستان سهمیه و برش آن مشخص گردیده است گفت: نهاده های مورد نیاز از جمله کودهای شیمیایی ، بذر یارانه ای ، ادوات و تسهیلات بانکی در اختیار کشاورزان قرار داده خواهد شد.

مهندس زارع تالی با خاطرنشان ساختن اینکه بذر هیبرید در مرداد ماه برای شهرستانها ارسال خواهد شد تاکید نمود: از کشاورزان عزیز انتظار داریم در این ارتباط آمادگی لازم را داشته و با کارشناسان پهنه همکاریهای لازم را به عمل آورند و ضمن حضور در دوره های آموزشی ، برای تامین نهاده ها به مراکز خدمات مراجعه نمایند .

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در حال حاضر در استان 11 مرکز خرید تضمینی کلزا در نظر گرفته شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز نیز گفت: شهرستان تبریز با سطح زیرکشت 2300 هکتار محصول کلزا، همچنان در رده اول استان قرار دارد.

مهندس ناصر قره باغی ضمن بیان این مطلب افزود: این سطح زیرکشت عمدتاً در روستاهای مایان سفلی، کجوار و نوجه ده با تعداد بهره بردار یکهزار و 123 نفر اداره می گردد که حدود 1400 هکتار آن به صورت سنتی و 900 هکتار آن به صورت مکانیزه کشت گردیده است.

وی ادامه داد: تمام تلاش های همکاران و کشاورزان در جهت ارتقای تولید محصول، اعم از مبارزه به موقع با علف های هرز در سطح 2300 هکتار و مبارزه با آفت شته مومی در سطح 1200 هکتار و آفت پشت الماسی در سطح 120 هکتار انجام گردیده است.

مهندس قره باغی گفت: طبق پیش بینی های به عمل آمده امسال با احتساب میانگین عملکرد 2.5 تن در هکتار شاهد برداشت 5 هزار و 750 تن محصول خواهیم بود و همچنین علیرغم ترویج فرهنگ بیمه با توجه به مشکلات ناشی از صندوق بیمه امسال فقط 200 هکتار (تقریبا 9 %) بیمه گردیده بود که امید است با مرتفع کردن مشکلات موجود در سال آتی شاهد بیمه 100 درصدی باشیم.

تعداد مشاهده خبر69 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal