95درصد آتش سوزی در جنگل های کشور عامل انسانی دارد
1398/04/18

آتش سوزی در جنگل های کشور طی خرداد ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد افزایش یافته که حدود 95 درصد علت آن عامل انسانی بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب، افزود: در دو ماه نخست سال به علت سرد بودن هوا و ورود کمتر مردم به عرصه های طبیعی، آتش سوزی زیادی نداشتیم، اما در خرداد ماه آمار آتش سوزی ها افزایش یافت به طوری که در جنگل ها، 90 فقره و در مراتع 300 فقره آتش سوزی گزارش شد.

سرهنگ علی عباس نژاد اظهار داشت: بر اثر آتش سوزی در خرداد ماه امسال به رغم تلاش یگان حفاظت نزدیک به 500 هکتار از جنگل های کشور آسیب دید.

وی تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد که 90 تا 95 درصد آتش سوزی ها در منابع طبیعی، منشاء انسانی دارد و برخی افراد با آتش روشن کردن در جنگل ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی که نور را منعکس می کنند موجب آتش سوزی در سطح جنگل ها و مراتع می شوند.

عباس نژاد، سوزاندن علف های مزارع نزدیک به جنگل ها و عدم کنترل آتش را از دیگر عوامل آتش سوزی در اراضی طبیعی عنوان کرد ضمن آن که گفت: برخی از آتش سوزی ها نیز عمدی و ریشه در اختلافات منطقه ای دارد.

وی اذعان داشت: امسال حدود 60 تا 70 درصد آتش سوزی ها در جنگل های زاگرسی و هیرکانی روی داده است و در خرداد ماه سال جاری، بیشترین آتش سوزی مربوط به استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان بوده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال تصریح کرد: در برخی استان ها مانند قم و مرکزی به رغم آن که پوشش جنگلی کمی دارند، اما آتش سوزی در سطح مراتع داشتیم.

وی گفت: امسال با توجه به افزایش چشمگیر نزولات آسمانی، پهنه مرتعی پوشیده از علف است و با گرمای هوا و خشک شدن آنها، امکان آتش سوزی در این اراضی بیشتر شده، از این رو مردم نیز باید در صورت ورود به این عرصه ها مراقبت های لازم را انجام دهند.

عباس نژاد با بیان این که در سال 98 امکانات و تجهیزات خوبی با همیاری دولت و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برای حفاظت از منابع طبیعی قرار گرفته است، گفت: 83 درصد از وسعت کشور بالغ بر 135 میلیون هکتار را منابع طبیعی تشکیل می دهد و این در حالی است که ما نیروی انسانی و امکانات مناسب را به نسبت گستردگی منابع طبیعی برای حفاظت نداریم.

وی با اذعان به این که حفظ جنگل ها و مراتع کشور به عنوان یک وظیفه ملی بر عهده همه سازمان ها و ارگان های کشور و همچنین مشارکت و مراقبت مردم است، تصریح کرد: طی چند سال اخیر، بر اساس توافقنامه ای میان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت دفاع و ستاد مدیریت بحران کشور، می توانستیم از بالگرد برای اطفای حریق در سطح جنگل ها و مراتع استفاده کنیم که امسال این امکان محقق نشد.

عباس نژاد افزود: بر اساس توافقنامه یاد شده در سال گذشته از 16 پایگاه وزارت دفاع، امکان استفاده از بالگرد برای اطفای حریق در جنگل ها و مراتع را داشتیم به طوری که با اعلام ما، بالگرد از هر یک از این پایگاه ها به محل آتش سوزی اعزام می شد.

وی درباره نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: هر چند در حال حاضر برای حفاظت از 135 میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی، چهار میلیون نیرو فعال هستند، اما هنوز ساختار یگان حفاظت تصویب نشده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشوراظهار داشت: اگر بخواهیم جنگل ها را به عنوان میراث گذشتگان حفظ کنیم باید نیروهای یگان حفاظت متخصص، آموزش دیده و با انگیزه باشند و حقوق قانونی آنها مشخص شده باشد.

تعداد مشاهده خبر95 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal