اختصاص 1000 میلیارد ریال تسهیلات در حوزه گیاهان دارویی در مناطق عشایری
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در حوزه گیاهان دارویی، هم از محل صندوق توسعه ملی و هم از محل مدیریت بحران اعتباراتی را پیش بینی کردیم که تاکنون یک هزار میلیارد ریال با سود 4 درصد با برگشت دوره پنج ساله اختصاص یافته است.
1398/04/17

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در حاشیه کارگاه آموزش ملی زنجیره تولید گیاهان دارویی که در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) در کرج برگزار شد، اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه حدود 15 هزار هکتار برای کاشت گیاهان دارویی در کشور پیش بینی شده که نقش عشایر در کاشت، فرآوری، بسته بندی و صادرات این محصولات دیده شده است.

وی با بیان اینکه بخشی از گیاهان دارویی در عرصه مراتع به صورت خودرو است که به کاشت و داشت نیاز ندارد و با هزینه کم می‌توان آنها را برداشت کرد، گفت: گیاهانی مانند گیاهان باریجه، آویشن، وشق و گل نرگس از ظرفیت هایی است که می تواند برای عشایر درآمد زا باشند.
قندالی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های سرزمینی برای کشت گیاهان دارویی در مناطق عشایری مورد توجه قرار دارد، گفت: زنجیره تولید گیاهان دارویی با تاکید بر گونه‌هایی که در سیاست‌های کلان جهاد کشاورزی مطرح است، پیش خواهد رفت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایر اجرای زنجیره تولید است، اظهار داشت: در زنجیره تولید عوامل مربوط به تولید تجزیه و تحلیل می‌شوند و این کار امسال با جدیت دنبال می‌شود. وی ادامه داد: تولید گوشت قرمز که حدود 70 درصد درآمد عشایر از آن است در اولویت ای محصولات قرار دارد و کشت گیاهان دارویی و صنایع دستی به عنوان صنعتی که در درون خانوارهای عشایر وجود دارد از محصولات عشایر است.

قندالی گفت: تقویت حوزه گردشگری عشایر نیز از سیاست‌های راهبردی سازمان امور عشایر است که در این بخش تحول بسیار خوبی به وجود خواهد آمد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: طی سه ماه گذشته چهار هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای زنجیره تولید گوشت قرمز به این سازمان اختصاص یافته و سهم استان‌ها نیز مشخص شده است. وی بیان داشت: امور عشایر کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد که در حوزه اشتغال، تولید، رونق تولید و صادرات می‌توان در این بخش سرمایه گذاری کرد. قندالی در خصوص ظرفیت تشکل‌های عشایری بیان داشت: تشکل‌های عشایری در کل کشور یک شبکه بسیار متشکل و منسجم است که جمعیت حدود 213 هزار خانواری عشایر ایران تحت پوشش این تشکل‌ها قرار دارند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطرنشان کرد: امسال با موافقت مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی برای تامین آب آشامیدنی عشایر کشور حدود 18 میلیون یورو اعتبار ویژه اختصاص یافته است که با اجرای آن شاخص برخورداری عشایر از آب آشامیدنی بین 8 تا 10 درصد افزایش می‌یابد.

تعداد مشاهده خبر70 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal