ظهور خوشه‌های طلایی برنج در 18 درصد از شالیزارهای گیلان
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: وضعیت مزارع برنج امسال در وضعیت مطلوبی است.
1398/04/16

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان گیلان، مهندس اکبرزاده گفت: گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون در 18درصد از این مزارع ظهور خوشه های طلایی برنج گزارش شده است.

وی با اشاره به این که بیشترین سطح خوشه‌دهی در شهرستان‌های ماسال و صومعه‌سرا گزارش شده است، افزود: به طور میانیگن در استان یک میلیون صد هزار تن شلتوک برداشت و پیش‌بینی می‌شود امسال بالغ بر 750هزار تن برنج سفید در گیلان تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت آب در کشور، سیاست دولت در تولید برنج بیشتر برای کشت در استان‌های گیلان و مازندران است.

وی گفت: برای تولید و افزایش کیفی و کمی برنج برنامه های مختلفی از جمله افزایش توزیع بذر گواهی شده در بین کشاورزان برنامه ریزی شده است.

این مسوول خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارگروه جامعی از مسئولان، کارشناسان و موسسه تحقیقات برنج انتخاب شده‌اند که در زمینه تنوع سازی، تکثیر ارقام پرمحصول، افزایش بذر و تهیه بذر خوب برای کشت تلاش می‌کنند.

وی تصریح کرد: این بذرها از نظر قدرت، سلامت و تولید درحد مطلوب است.

اکبرزاده ادامه داد: یکی دیگر از راهکارهایی که برای افزایش کمی و کیفی برنج در استان در حال انجام است، تغذیه گیاهی برخی از شالیزارهایی است که به میزان کافی کود رسانی نشده اند.

وی گفت: برخی از کشاورزان اخیرا کود پتاس کمتری در شالیزارها استفاده کرده اند که باید جبران شود تا شاهد افزایش عملکرد تولید برنج در واحد سطح شالیزارها باشیم.

همراه ما در پیام رسان سروش باشید
تعداد مشاهده خبر24 بار
تصاویر مرتبط

  • ظهور خوشه های طلایی برنج در ۱۸درصد از شالیزارهای گیلان_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal