جهاد کشاورزی زنجان در به‌کارگیری فناوری‌های نوین پیشتاز است/ لزوم ایجاد و توسعه زنجیره‌های ارزش و تامین در بخش کشاورزی
آیین تکریم و معارفه مدیران کل شرکت پشتیبانی امور دام استان زنجان با حضور میرلوحی، عضو هیات مدیره، رحیمی، مدیرکل امور اداری و سلیمانی مدیرکل دفتر نظارت و بازرسی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، حسین جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از معاونین و مدیران این سازمان در سالن جلسات اشراق سازمان برگزار شد.
1398/04/12

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی زنجان، در این نشست رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم بخش کشاورزی را از مهم ترین بخش های اقتصادی استان دانست و با اشاره به برخی توفیقات و موفقیت های حاصل شده در بخش کشاورزی استان تصریح کرد: سال گذشته با تولید 510 هزار تن و خرید 455 هزار تن گندم نهمین استان تولید کننده گندم در کشور بوده‌ایم.

دکتر حسین جعفری همچنین با اشاره به اعطای 320 میلیارد تومان تسهیلات به بهره برداران استان برای خرید انواع ادوات و ماشین آلات کشاورزی خاطرنشان کرد: سال گذشته با ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان به 1.98 اسب بخار بر هکتار در جایگاه دوم کشوری قرار گرفتیم.

وی عنوان کرد: در زمینه تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری نیز جزو استان های پیش رو هستیم به طوری که معاون اول ریاست جمهوری در سفر اخیر خود به استان، اقدامات انجام گرفته در حوزه آبیاری تحت فشار در استان را تحسین‌برانگیز دانست.

جعفری بیان داشت: متوسط تجهیز اراضی کشاورزی استان زنجان به سیستم های آبیاری نوین 43 درصد است در حالیکه متوسط کشوری 25 درصد اعلام شده است.

وی در ادامه به افزایش ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان از 214 هزار تن در سال 92 به 793 هزار تن در پایان سال 97 اشاره کرد و افزود: در زمینه آموزش بهره برداران نیز چندین سال متوالی موفق به کسب رتبه نخست شده ایم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در بخش امور دام نیز اقدامات بسیار ارزشمندی بویژه در زمینه اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان انجام گرفته است، تصریح کرد: هم اکنون استان زنجان به عنوان قطب اصلاح نژاد دام سبک از سوی موسسه تحقیقات علوم دام کشور شناخته شده و قوچ های اصلاح شده در استان مورد استقبال دامداران 22 استان کشور قرار گرفته و تا 6 ماه آینده پیش فروش شده است.

جعفری با بیان اینکه برای حصول نتیجه مطلوب هیچ راهی در کشور نیست مگر اینکه تحقیقاتی که در حوزه های مختلف انجام می گیرد به بخش خصوصی واگذار شود، خاطرنشان کرد: اولین مجموعه تحقیقاتی بخش خصوصی کشور در استان زنجان راه‌اندازی شده و نتیجه آن هم بسیار موفقیت آمیز بوده است.

وی توسعه زنجیره های ارزش یا تامین در حوزه امور دام را از دیگر اقدامات ارزشمند انجام گرفته در استان زنجان برشمرد و با اشاره به راه اندازی بزرگ ترین زنجیره تولید گوشت مرغ و گوشت بوقلمون کشور در استان، اهمیت و لزوم تولید در قالب زنجیره‌های تولید را مورد تاکید قرار داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه امسال فاز نخست بزرگ ترین واحد گوسفند داشتی دنیا که در حال حاضر 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان به بهره برداری می رسد، عنوان کرد: تمام اجزای زنجیره در این مجموعه راه اندازی شده و اثرات بهره برداری از آن در استان و کشور ملموس خواهد بود.

وی با بیان اینکه تامین 10 درصد نهاده ها برعهده شرکت پشیبانی امور دام است و مابقی توسط بخش خصوصی انجام می گیرد، افزود: امسال تلاش زیادی شد تا اتحادیه ها و تشکل های بخش دام در زمینه تامین نهاده ها حضور و مشارکت فعال داشته باشند.

میرلوحی، عضو هیات مدیره شرکت پشیبانی امور دام کشور نیز در این مراسم تصریح کرد: جهاد کشاورزی زنجان در بسیاری از شاخص‌ها از جمله تولید، کیفیت و کمیت حرف اول را می زند و جزو استان هایی است که علاوه بر برخورداری از ظرفیت های بالا، در به‌کارگیری فناوری ها و مکانیزم ها نیز پیشتاز است.

وی بیان کرد: جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین در امر زنجیره های تولید بسیار موفق و پیشتاز است و با توجه به اقدامات و خدماتی که در بخش کشاورزی این استان انجام گرفته و یا در حال انجام است، آینده بسیار خوبی برای آن پیش‌بینی می شود.

گفتنی است، در این مراسم قاسم معینی به عنوان سرپرست مدیریت شرکت پشتیبانی امور دام استان معرفی و از زحمات و خدمات ارزشمند علی عیوضی، مدیرکل سابق این شرکت قدردانی شد.

تعداد مشاهده خبر30 بار
تصاویر مرتبط

  • تصویر_0
نوع فایل نام فایل توضیحات
خبر_0
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal