ثبت جهانی جنگل هیرکانی اهمیت طرح تنفس را دوچندان کرد
1398/04/16

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی را اتفاقی بی‌نظیر برای ملت ایران توصیف کرد و گفت: با این اقدام طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌های شمال کشور برای همیشه ماندگار و اهمیت آن دوچندان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، خلیل آقایی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مازندران که با هدف تسهیل‌گری برای کارخانه چوب و کاغذ مازندران در محل این کارخانه با حضور استاندار مازندران برگزار شد، افزود: تنها راه برای رونق تولید کارگاه‌ها و کارخانه‌های مصرف کننده چوب در کشور واردات و زراعت چوب است.

وی در پاسخ به برخی انتقادات از طرح تنفس جنگل، گفت: هیج کس حق ندارد طرح تنفس جنگل را زیر سوال ببرد و همه باید بدانند که این طرح تنها یک طرح پنج ساله نیست بلکه باید تداوم داشته باشد و هم باید قبول کنیم که برای تامین چوب واحدهای تولید راهی غیر از واردات و زراعت نداریم.

طرح تنفس جنگل از مصوبات مجلس شورای اسلامی است که از اواخر سال 95 به اجرا گذاشته شد. بر اساس این طرح هرگونه برداشت چوب از جنگل ممنوع است و همچنین تمامی شرکت‌های فعال در برداشت چوب طی مدت سه سال از آغاز اجرا باید فعالیت‌شان را تعطیل کنند و دولت نیز حق تمدید قرارداد آنها را ندارد.

مشکلی برای واردات چوب وجود ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در واردات چوب و حتی با پوست مشکلی نداریم و چندین بار هم اعلام آمادگی کرده‌ایم.

وی با اعلام این که برداشت چوب از جنگل تا پیش از اجرای طرح تنفس هر ساله افزایش می‌یابد، گفت: تاکید می‌کنم که ما نمی‌توانیم طرح تنفس جنگل را تعطیل کنیم، اما در واردات چوب مشکلی نداریم و تسهیلگری هم می‌کنیم و حتی برای حل مشکل آفات احتمالی از واردات چوب، کارشناس به مبدا واردات برای کنترل اعزام می‌کنیم.

آقایی زراعت چوب را از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین چوب مورد نیاز کشور دانست و افزود: برای برداشت درختان شکسته و افتاده هم طبق مقررات باید مزایده برگزار شود و هر شرکت کننده ای که بیشترین قیمت را اعلام کند می‌تواند این کار را انجام دهد.

رئیس سازمان جنگل‌ها از طرح موضوع درختان افتاده برای زیر سئوال بردن طرح تنفس جنگل انتقاد کرد و گفت: جمع آوری درختان شکسته و افتاده را از سال قبل شروع کردیم ولی مشکل اصلی درختان شکسته و افتاده نیست.

وی طرح این موضوع را که درختان افتاده و شکسته می تواند بخشی از نیاز چوب کشور را تامین کند، نادرست دانست و تاکید کرد: همه باید بدانند که درختان شکسته فقط حالت مسکن و آسپرین را برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های مصرف کننده چوب دارد و راه حل اصلی در واردات و زراعت چوب است و برای زراعت چوب حمایت می‌کنیم، زمین در اختیار قرار می‌دهیم و تسهیلات می‌پردازیم.

آقایی همچنین در پاسخ به درخواست کارخانه چوب و کاغذ مازندران مبنی بر این که سازمان جنگل‌ها درختان شکسته و افتاده را تحویل این شرکت دهد، گفت: این کار غیرقانونی است برای این که نیازمند ترک تشریفات است و ما همچنین اختیاری نداریم.

بنابه این گزارش، طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل مبتنی بر برنامه ششم و مصوب مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن دولت موظف است از زمان اجرای این طرح (اواخر سال 95) هیچ قرارداد پایان یافته در طرح‌های جنگلداری را تمدید نکند و وضعیت سایر قراردادهای مدت دار را هم در طول سه سال اول برنامه ششم مشخص کند.

شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران 140 هزار هکتار از جنگل‌های منطقه را تحت پوشش داشت که بر اساس این قانون از اول آذر ماه سال 96 طرح ممنوعیت شامل حال این شرکت شد و حق برداشت از جنگل را ندارد.


تعداد مشاهده خبر124 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal