اجرای طرح تنفس، راه نجات جنگل‌های هیرکانی
1398/04/16

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور،‌ تنها راه نجات جنگل‌های هیرکانی را اجرای درست و کامل طرح تنفس عنوان کرد و گفت: این طرح مصوب و اجرا شده تا جنگل‌های شمال را از تجاوز و تخریب بیش از حد نجات دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، سرهنگ علی عباس‌نژاد در سفر به استان مازندران، در گفت و گویی یکی از بسترهای لازم برای اجرای درست طرح تنفس جنگل را رفع مشکل کمبود نیرو به عنوان جنگلبان دانست و افزود: بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر دو هزار هکتار جنگل به طور متوسط باید یک جنگلبان وجود داشته باشد، اما در ایران در هر 40 هزار هکتار عرصه طبیعی یک جنگلبان فعالیت دارد.

به گفته وی، علاوه بر کمبود نیروی جنگلبان، نداشتن چارت قانونی نیز سبب شد تا جنگلبانان تنها بر حسب علاقه‌ای که به طبیعت دارند، فعالیت کنند چرا که این نیروها با توجه به وضعیت استخدامی و حقوق پایین خود از لحاظ سازمانی هیچ پشتوانه و انگیزه‌ای ندارند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها گفت: اجرای طرح تنفس جنگل که مصوب مجلس و مبتنی بر برنامه ششم توسعه است از اواخر سال 95 به صورت تدریجی به اجرا گذاشته شد و قرار شد اجرای این طرح پس از سه سال کامل شود و از زمان اجرای کامل نیز هرگونه برداشت چوب از جنگل‌ها ممنوع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح مقرر شد سازمان جنگل‌ها از زمان اجرای این طرح در اواخر 95 قرارداد هیچ یک از شرکت‌های بهره‌بردار جنگل را که در مازندران تعدادشان بیش از 15 واحد اعلام شده، تمدید نکند ولی نیروهای این شرکت‌ها را با رعایت قانونی به عنوان نیروهای حفاظتی در چارچوب طرح تنفس به کار گیرد.

عباس‌نژاد یادآور شد: تاکنون قرارداد بیشتر شرکت‌های بهره‌بردار جنگل‌های شمال پایان یافته و نیروهای آنها هم به عنوان حفاظت از جنگل در حال فعالیت هستند ولی گفته می‌شود این نیروها کمتر به وظایف محوله توجه دارند و قرارداد کاری با عنوان حفاظت از جنگل را بیشتر به معنای بیکار نشدن خود تلقی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، جنگل‌های شمال جزو جنگل‌های هیرکانی به ‌حساب می‌آید که بیش از 40 میلیون سال قدمت دارند و یکی از ارزشمندترین و منحصربه‌فردترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌آید و از آن به‌عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود.

گفتنی است؛ جنگل‌های هیرکانی با 1.9 میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی 800 کیلومتر و عرض 20 تا 70 کیلومتر پراکنش دارد.

تعداد مشاهده خبر80 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal