غنا خواستار توسعه مناسبات دوسویه تجاری در حوزه کشاورزی بین دو کشور شد
1398/04/15

با حضور هیات اعزامی از کشور غنا، بر توسعه مناسبات دوسویه تجاری بخش کشاورزی بین دو کشور تاکید و توانمندی‌های بخش کشاورزی استان مرکزی بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان مرکزی، معاون سازمان توسعه و تجارت کشور غنا در نشست بررسی توانمندی‌های بخش کشاورزی استان مرکزی با هیات اعزامی از کشور غنا با بیان این که توسعه مناسبات دوسویه تجاری، خواسته مسئولان این کشور است؛ بر شناسایی فرصت‌ها و توسعه روابط تجاری، جذب سرمایه‌گذار در زمینه فعالیت‌های کشاورزی و بهبود تولید و صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد و این امر را از اهداف سفر این هیأت تجاری به ایران و استان مرکزی عنوان کرد.

دنتو اظهار داشت: با معرفی این کشور به عنوان منطقه آزاد قاره آفریقا، سرمایه‌گذاران می‌توانند با حضور در غنا بدون پرداخت مالیات و تعرفه‌های گمرکی به بازارهای هدف در کشورهای آفریقایی و اروپایی دسترسی داشته باشند.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری کسب و کار برای ایجاد غذا و موقعیت شغلی از جمله سیاست‌های دولت کشور غناست و این سیاست به منظور استفاده بهینه و افزایش بهره‌وری در اراضی کشاورزی و جذب سرمایه‌گذاران انجام شده است.

دنتو یادآور شد: 20 درصد مساحت 280 هزار کیلومتری کشور غنا را اراضی کشاورزی تشکیل داده و این مهم ظرفیت مناسبی را در اختیار سرمایه‌گذاران برای حضور در این بخش فراهم کرده است.

معاون سازمان توسعه و تجارت غنا، راهبرد کار برای صادرات و توسعه فعالیت‌های روستایی را از دیگر تصمیم‌های مهم در این کشور دانست و افزود: در این راستا اقداماتی در زمینه سرمایه‌گذاری تولید بادام هندی، قهوه و نارگیل انجام شده و غنا آمادگی کامل برای حمایت از سرمایه‌گذاران در این بخش را دارد.

به گفته وی، هر منطقه یک کارخانه، دیگر سیاست دولت غنا است و این راهبرد بر اساس تولیدات هر منطقه و برای افزایش صادرات پی گرفته می‌شود.

دنتو ادامه داد: دولت غنا به تنهایی توانایی اجرای این سیاست‌ها را ندارد و جذب سرمایه‌گذار برای اجرای آنها در دستور کار مسئولان این کشور قرار دارد.

معاون سازمان توسعه و تجارت غنا، واردات ماشین‌آلات کشاورزی روز دنیا را از جمله نیازهای این کشور برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی دانست و گفت: غنا برای بروزرسانی و افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی از ظرفیت جمهوری اسلامی در واردات ماشین آلات کشاورزی استقبال می‌کند.

در این نشست، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، با یادآوری انعقاد قرارداد پنج هزار هکتاری برای توسعه کشت‌های فراسرزمینی بین دو کشور ایران و غنا، گفت: مقرر شده که چهار هزار هکتار این اراضی برای توسعه فعالیت‌های کشاورزی به فعالان و سرمایه‌گذاران استان مرکزی تحویل شود.

مجید آنجفی اظهار داشت: کشور غنا با جمعیت حدود 30 میلیون نفر در غرب قاره آفریقا قرار دارد. تولید ناخالص داخلی (جی دی پی)‌ کشور غنا 65 هزار دلار آمریکا بوده و سرانه هر نفر یک هزار و 800 دلار است. جی دی پی کشور غنا امسال نسبت به سال 2018، 6.5 درصد رشد داشته است.

وی افزود: با توجه به کمبود بارش‌ها و شرایط اقلیمی کشور 90 درصد محصولات کشاورزی مورد نیاز مردم در داخل ایران تولید و تأمین می‌شود که این مهم بیانگر قابلیت‌های بالای حوزه کشاورزی کشور است.

مجید آنجفی افزود: متوسط بارندگی در استان مرکزی 250 میلیمتر است و 70 نوع محصولات کشاورزی زراعی و باغی در این شرایط اقلیمی تولید می‌شود.

تعداد مشاهده خبر48 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal