قنات روستای انجیلاق به طول 1000 متر بازسازی و احیا شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: قنات روستای انجیلاق از توابع این شهرستان به طول 1000 متر بازسازی و احیا شد.
1398/04/15
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، بیژن لطفی با اعلام این خبر افزود: برای احیا و بازسازی این قنات بالغ بر 700 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.
وی اظهار داشت: این قنات؛ سطحی حدود 70 هکتار از اراضی کشاورزی این روستارا مشروب میکند.
لطفی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه قنات ها در آبیاری اراضی کشاورزی و کاهش هزینه های تولید ، لایروبی و احیا قنوات در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان آبیک گفت : بهترین روش برای بهره برداری کم هزینه ، دائمی، آسان و ارزان از آب های زیرزمینی ؛ استفاده از قنات هایی است که قدمت برخی از آنها در منطقه بسیار زیاد بوده و سطح وسیعی از مزارع زیرکشت را آبیاری می کنند.
لطفی اضافه کرد : حدود 50 سال قبل، بخش عظیمی از آب کشاورزی، شرب و روستایی در منطقه آبیک از قنات ها تامین می شد که متاسفانه بی توجهی به مرمت و لایروبی آن ها باعث ریزش و خشک شدن بیشتر آن ها شده است.
این مقام مسئول خاطر نشان ساخت : به همین جهت جهاد کشاورزی در سال های اخیر با همکاری سایر ادارات  و همچنین بخش خصوصی، لایروبی و احیا قنوات را در دستور کار خود قرار داده است .
لطفی در پایان، مزیت های لای روبی و احیا قنوات را، افزایش آبدهی، اشتغالزایی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش میزان تولیدات کشاورزی و در نتیجه تولید ثروت و درآمد پایدار برای کشاورزان برشمرد .
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal