افتتاح تمامی پروژه های آبخیزداری سال جاری تا هفته دولت
1398/04/12

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از افتتاح پروژه‌های آبخیزداری امسال تا هفته دولت خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خلیل آقایی در نشست سراسری مدیران ستادی و استانی منابع‌ طبیعی افزود: در سال گذشته شاهد اتحاد و همبستگی خوبی در منابع‌ طبیعی بودیم و اقدامات چشمگیری در زمینه آبخیزداری صورت گرفته است و با این که هنوز 25 درصد از اعتبارات مصوب به استان‌ها تخصیص داده نشده است اما 90 درصد پروژه‌های منابع‌طبیعی و آبخیزداری به اتمام رسید و ده درصد پروژه‌ها نیز بالای 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی که پس از استماع گزارش‌های مدیران کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان‌ها در خصوص پیشرفت فیزیکی اقدامات انجام شده با اعتبارات صندوق توسعه ملی سخن می‌گفت، با بیان اینکه شش ماهه ابتدایی امسال اختصاص به اقدامات سازه‌ای و شش ماهه دوم اختصاص به اقدامات بیولوژیکی دارد، خاطر نشان کرد: انجام کارهای مقدماتی و پیش بینی تدارکات و تجهیزات، لازمه انجام کار در منابع‌طبیعی است و هر یک از ادارات کل منابع‌طبیعی باید پیش نیازهای لازم در زمینه بذر، میزان تولید نهال و اینکه مناطق مربوطه استعداد کاشت چه گونه‌هایی را داراست مد نظر قرار دهند.

رییس سازمان جنگل‌ها در ادامه خواستار تسریع در شروع عملیات اجرایی و نهال‌کاری در شش ماهه دوم سال شد و از مدیران منابع‌طبیعی استان‌ها خواست نهال‌کاری‌ها را در فصل پاییز انجام دهند تا از بارش‌های جوی استفاده کرده و یک سال از فصل آبیاری جلوتر باشند

وی با بیان اینکه نهالستان‌های منابع‌طبیعی از بهترین امکانات آب و خاک برخوردارند اما کارایی لازم برای تولید نهال وجود ندارد، از مدیران منابع طبیعی خواست مدیریت نهالستان‌ها را با واگذاری به بخش خصوصی برون‌سپاری کنند.

این مسوول تاکید کرد: سازمان جنگل‌ها در طرح جایگزین جنگل به دنبال افزایش تولید نهال است تا جنگل بتواند روی پای خودش بایستد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور رمز موفقیت در هر کار را اتحاد و همبستگی دانست و افزود: در سالی که گذشت منابع طبیعی در اقدامات مدیریت جامع آبخیز فعل خواستن را به خوبی صرف کرده است.

آقایی یادآوری کرد: سازمان جنگل‌ها از محدود دستگاه‌هایی بود که از کمیسیون کشاورزی و کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی درخواست کرد در قبال اعتباراتی که از صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری سازمان تعلق گرفته است از نتایج کار بازدید به عمل آورند و اقدامات منابع طبیعی را مورد ارزیابی و نقد قرار دهند و این کمیسیون‌ها توسط نمایندگان خود در استان‌ها از طرح‌های منابع‌طبیعی بازدید کردند و در نامه‌ای رضایتمندی مردم از اقدامات انجام شده منابع‌طبیعی را اعلام کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مدیران منابع‌طبیعی با تاکید بر حمایت مقام معظم رهبری از منابع‌طبیعی کشور گفت: عنایت رهبر معظم انقلاب مسئولیت در حوزه منابع طبیعی را دو چندان ساخته است.

رییس سازمان جنگل‌ها در ادامه به اجرای طرح کاداستر اشاره کرد و آن را راه حلی مناسب برای رفع تداخلات و اختلافات منابع‌طبیعی با مردم برشمرد

به گفته مهندس آقایی تا کنون حدود 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور کاداستر شده است و مابقی آن تا انتهای امسال پایان می‌پذیرید.

وی گفت: کاداستر اراضی جنگل را به هر قیمتی که شده انجام می‌دهیم تا جنگل از هر گونه تعرض و دست‌اندازی در امان بماند.

آقایی همچنین اعلام کرد: استان‌هایی که در سال 98 عملکرد قابل توجهی بلحاظ کمی و کیفی در عرصه‌های منابع‌طبیعی داشته باشند و بتوانند اعتبارات بیشتری از سوی خیرین و مشارکت مردمی جذب کنند مورد تشویق قرار می‌گیرند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: خیلی‌ها شاید این نظر را داشته باشند که بدون پول امکان انجام هیچ کاری وجود ندارد اما اینگونه نیست زیرا این کار است که به دنبال خود پول به همراه می آورد نه پول؟!

این مسوول برای تصدیق حرف خود به حضور برخی از استانداران در روزهای اخیر در سازمان اشاره کرد که به عینه کارکرد آبخیزداری و رضایت مردم را در استان‌های خود دیده‌اند و به صراحت اعلام داشته اند که از سهم استان خود اعتبارات قابل توجهی را به اقدامات منابع‌طبیعی اختصاص می‌دهند.

وی افزود: در این راستا تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک بین سازمان جنگل‌ها و استانداران امضا شده است و مدیران منابع‌طبیعی باید در استان‌های خود از استانداران در قالب تفاهم‌نامه درخواست و مطالبات اعتباری داشته باشند.

آقایی به مدیران منابع‌طبیعی گفت: بر اساس اعتبارات تعیین شده 50 درصد اعتبارات به شکل متمرکز در وهله نخست از سوی سازمان در اختیار منابع طبیعی استان ها قرار داده می‌شود و 50 درصد دیگر پرداختی منوط به اخذ اعتبارات منابع‌طبیعی از استانداران است.

بر اساس این گزارش، تسریع در اجرای بند ب ماده 29 قانون احکام دائمی برنامه توسعه دولت در قالب مشارکت مردم یکی دیگر از نکاتی بود که رییس سازمان جنگل‌ها در نشست مزبور روی آن تاکید داشت.

آقایی در این‌باره گفت: تا کنون 720 حوزه مشارکت داوطلبانه مردم در استان‌ها توسط دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی شناسایی شده و باید با ایجاد و شناسایی هر چه سریعتر تشکل‌ها و تعاونی‌ها کار حفاظت، انجام پروژه‌های نهال‌کاری و بذرکاری و غیره به مردم سپرده شود.

رییس سازمان جنگل‌ها، به مدیران منابع طبیعی گفت: آن پیرمرد زحمت‌کش روستایی که بیش از 60 ، 70 سال در زمین آبا و اجدادی خود کار می‌کند و معیشت خود و خانواده را از آن طریق تامین می‌نماید با زمین‌خوار فرق دارد و منابع‌طبیعی با زمین‌خواران و فرصت‌طلبان که با دور زدن قانون به منابع‌طبیعی چنگ‌اندازی می‌کنند به شدت مقابله می‌کند.

این مسوول، همچنین در نشست مدیران از تصویب لایحه‌ی حمایت بیمه‌ای و قضایی از جنگلبانان و محیط‌بانان سخن به میان آورد و افزود: جنگلبانان، امروز برای دفاع از حریم جنگل از حمایت‌های قضایی و بیمه‌ای برخوردار شده و با عنوان ضابط قضایی شناخته می شوند

وی گفت: این لایحه قانونی این اجازه را به یگان حفاظت منابع‌طبیعی می‌دهد که اگر در هنگام مأموریت با قاچاقچیان درگیر شوند این اجازه را دارند که از اسلحه استفاده کنند

آقایی گفت: تاکنون تعداد زیادی از جنگلبانان برای دفاع از حریم جنگل و مرتع جان خود را از دست داده‌اند اما تنها یک جنگلبان در گیلان به عنوان شهید شناخته شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها در بخش دیگری از سخنان خود به امر حفاظت پرداخت و گفت: وظیفه اصلی ما حفاظت از جنگل‌ها و مراتع است و کلیه تجهیزات و امکانات یگان باید در خدمت حفاظت از منابع طبیعی باشد

وی همچنین تأکید کرد: حفاظت از منابع‌طبیعی تنها بر عهده‌ی بخش یگان حفاظت نیست بلکه همه ارکان منابع‌طبیعی وظیفه‌ی حفاظت و صیانت از جنگل‌ها و مراتع را بر عهده دارند

قابل ذکر است؛ مدیریت عرصه‌های وسیع منابع‌طبیعی کشور در امر حفاظت، احیا و توسعه، امروز یکی از دغدغه‌های مهم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است و این سازمان برای هماهنگی بیشتر و مدیریت بهینه این عرصه‌ها نشست‌های متعددی به شکل سراسری و منطقه‌ای با مدیران منابع‌طبیعی کشور در سال جاری برگزار کرده است. امید که این نشست‌ها دستاوردهای قابل توجهی برای منابع طبیعی و مردم به همراه داشته باشد.

تعداد مشاهده خبر84 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal