لزوم شناسایی بازارهای هدف به منظور توسعه صادرات گیلاس اشنویه/ صادرات 500 تنی گیلاس شهرستان به کشورهای اروپایی و آسیایی
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سالانه 500 تن گیلاس از اشنویه به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می شود، گفت: ظرفیت صادرات این محصول باید از طریق شناسایی بازارهای هدف در خارج از کشور افزایش یابد.
1398/04/15

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، رسول جلیلی در آیین افتتاحیه چهارمین جشنواره سراسری گیلاس اشنویه افزود: هم اکنون 350 هکتار باغ گیلاس در اشنویه موجود است که بر اساس براوردهای انجام شده ، امسال یکهزار و 500 تن از این محصول برداشت خواهد شد که  تنها یک سوم از این میزان به خارج از کشور صادر می شود.

وی ادامه داد: کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه و سایر کشورهای همسایه از مهم ترین مقاصد صادرات گیلاس اشنویه هستند.

جلیلی با اشاره به اینکه اصلاح و جایگزینی برای باغات گیلاس اشنویه در برنامه بلند مدت این سازمان قرار دارد و باید از علم و فناوری در باغات مثل روش کشت‌بافت و پایه‌های رویشی استفاده شود، اضافه کرد: هم اکنون 286 نهال در هکتار در باغ های گیلاس کاشت شده که باید این میزان نهال در جهت افزایش بهره وری و راندمان تولید به تعداد 2 هزار نهال در هکتار افزایش یابد.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: عملکرد پنج تا هشت تن برداشت گیلاس در هکتار ظرفیت کمی است که با برنامه ریزی و اصلاح اصول کشت این مقدار می تواند به 2 برابر افزایش پیدا کند.

جلیلی تاکید کرد: جشنواره گیلاس اشنویه بهانه‌ای برای شناساندن استعدادها و ظرفیت‌های اشنویه و مردم این شهرستان است.

وی تصریح کرد: اشنویه شامل 34 هزار هکتار اراضی شامل 20 هزار اراضی آبی و 14 هزار دیم است و از 20 هزار هکتار اراضی آبی، 11 هزار هکتار را باغات شهرستان تشکیل می‌دهد که از سطح این  11 هزار نیز هشت هزار را باغات و 350 هکتار  آن را باغات گیلاس تشکیل می‌دهد.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر  100 هکتار گیلاس نیز به صورت نهال  در سطح شهرستان کاشته  شده است که تا دو سال آینده این شهرستان دارای 450 هکتار اراضی باغی گیلاس خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به پتانسلهای بخش کشاورزی شهرستان بیان کرد: اشنویه به غیر از باغات گیلاس، یک هزار و 400 هکتار زراعت چغندقند دارد که عملکرد آن 70 تن در هکتار بوده در حالی که متوسط کشوری آن 52 تن در هکتار است.

جلیلی با بیان اینکه این شهرستان دارای 29 سردخانه نگهداری و ذخیره سازی میوه است، افزود:همچنین اشنویه دو کارخانه دام و طیور داشته و استعداد فراوانی برای برنامه‌ریزی به عنوان مستعدترین شهرستان برای توسعه کشاورزی دارد.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با تاکید بر توسعه کشت گلخانه‌ای بیان کرد: تولیدات گلخانه‌ای یک دهم آب مورد نیاز، مصرف کرده و 10 برابر عملکرد در واحد سطح را دارد و همچنین در کشت گلخانه‌ای، خسارات و ضایعات کمتر بوده و درآمد فوق‌العاده‌ای به همراه دارد.

جلیلی با تاکید بر توسعه دامداری‌های صنعتی در شهرستان افزود: 80 درصد تولیدات شیر و اقلام پروتئینی استان در دامداری‌های سنتی تولید می شود و امید است که در کنار فعالیت دامداری‌های سنتی، دامداری‌های صنعتی نیز فعال باشند تا ظرفیت صنایع تبدیلی در استان ایجاد شده و محتاج دیگر استان‌ها نباشیم.

وی گفت: امید است که با کاهش هزینه‌های تولید و افزایش کیفیت و استفاده از فنون بسته‌بندی، محصولاتی رقابت‌پذیر در بازارهای جهانی و داخلی عرضه شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی نیز درآیین افتتاحیه این جشنواره با بیان اینکه مهر امسال همایش فرصت های سرمایه گذاری با حضور سرمایه گذارانی از کشورهای اروپایی برگزار می شود،گفت : این همایش فرصت بسیار خوبی برای شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت های آذربایجان غربی در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی است و می تواند نقش مهمی در توسعه استان ایفا کند.

لازم به ذکر است که این جشنواره به مدت سه روز با حضور علاقه مندانی از سراسر کشور در شهرستان مرزی اشنویه آغاز به کار کرد؛ در حاشیه این جشنواره 40 غرفه از صنایع دستی، محصول گیلاس منطقه، محصولات باغی، زراعی و سیاه چادرهای عشایر نیز دایر شده است.

مراسم افتتاحیه این جشنواره با حضور معاون وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، معاون هماهنگی امور اقتصادی، معاون سیاسی و امنیتی و مدیرکل امور روستایی استاندار آذربایجان غربی، نماینده اشنویه و نقده و نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی و شماری از مدیران کل دستگاه های اجرایی آذربایجان غربی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal