جنگل‌های هیرکانی ایران به عنوان میراث طبیعی جهانی در یونسکو به ثبت رسید
1398/04/14

رئیس شورای عالی سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد جنگل‌های هیرکانی در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به نام ایران به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، کامران پورمقدم که برای شرکت در این اجلاس در باکو بسر می‌برد، گفت:‌ جنگل‌های هیرکانی کشورمان به عنوان میراث طبیعی جهانی در چهل و سومین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

رئیس شورای عالی سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: مناطق و محدوده‌های جنگلی ثبت‌شده به عنوان میراث جهانی یونسکو با مساحتی در حدود 307 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی در چهار استان گلستان، مازندران، گیلان، سمنان و خراسان شمالی واقع گردیده است.

وی افزود: ارزش بالای اکولوژیکی و تاریخ طبیعی این ناحیه سبب شد تا با تایید IUCN و رای کامل در جلسه 43 یونسکو پذیرفته و تصویب شود و به عنوان بیست و چهارمین اثر جهانی ایران و دومین اثر طبیعی کشورمان در یونسکو ثبت شود.

پورمقدم گفت: بر اساس گزارش ارزیابان IUCN مناطق معرفی شده کاملا با شاخص‌های این نهاد مطابقت داشته و دارای ارزش بالا و منحصربفرد برای ثبت به عنوان میراث طبیعی جهانی است و با این ثبت جهانی، ضمن معرفی ارزش بالای جنگل‌های هیرکانی به جهان، سبب الزام برای افزایش سطح اقدامات و مدیریتی در محدوده‌های معرفی‌شده خواهد بود.

حجت‌اله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز گفت: با ثبت جنگل‌های هیرکانی، یونسکو برای بیست و چهارمین بار به جهانی بودن میراث‌های تاریخی و طبیعی ایران ادای احترام کرد.

وی یادآور شد: بازرسان یونسکو با شرکت در نمایشگاه عکس هیرکانی که 30 مهر 1397 به وسیله کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد، توجه افکار عمومی به این میراث بزرگ را تایید کردند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تاکید کرد: هنرمندان فیلم ساز نیز در جشنواره وارش با فیلم‌های کوتاه در این فرایند نقش‌آفرینی کردند.

ایوبی اعلام کرد: به زودی کمیسیون ملی یونسکو در ایران و سازمان میراث فرهنگی، جشن ثبت هیرکانی را برگزار و از دست اندرکاران و از جمله هنرمندان تقدیر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش جلسه بررسی و رای‌گیری نهایی امروز 14 تیرماه 1398 انجام شد و دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان رئیس رئیس هیأت اعزامی ایران به همراه مهندس پورمقدم رئیس شورای عالی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دکتر حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به عنوان مشاور ملی پرونده در این اجلاس حضور دارند.

چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از روز دوشنبه گذشته (10 تیر) با حضور 180 کشور؛ از جمله ایران در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز به کار کرد و تا 10 جولای (19 تیر ماه) ادامه خواهد داشت.


 

تعداد مشاهده خبر128 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal