900 هزار هکتار اراضی کشاورزی در دولت تدبیر و امید به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد
1398/04/12

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: 900 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور از سال 1392 همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تاکنون زیرپوشش طرح های آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، علی مراد اکبری روز چهارشنبه در آیین بهره برداری از طرح 278 هکتاری آبیاری تحت فشار در شهرستان رامهرمز با اشاره به اینکه طرح های آبیاری تحت فشار با وجود مشکلات اعتباری دولت در حال توسعه است افزود: این حجم اجرای آبیاری طرح فشار در تاریخ کشاورزی کشور سابقه نداشته است.

وی اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی را در صرفه جویی مصرف آب، حفظ منابع آب و خاک، بهبود وضعیت معیشتی کشاورزان، و استفاده صحیح از ظرفیت های کشاورزی و اقتصادی کردن بخش کشاورزی موثر توصیف کرد و افزود: دولت از منابع موجود برای توسعه طرح های آبیاری تحت فشار حمایت کرده و می کند.

اکبری با اشاره به ضرورت توسعه طرح های آبیاری تحت فشار اظهار داشت: در خوزستان سطح اراضی کشاورزی زیرپوشش آبیاری تحت فشار 2 هزار و 500 هکتار بود در حالی که تنها در سال 1397 حدود هفت هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی خوزستان زیرپوشش طرح های نوین آبیاری تحت فشار قرار گرفت.

اجرای گام دوم طرح 550 هزار هکتاری در مرحله نهایی

معاون امور آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در این آیین با اشاره به اینکه گام نخست طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام معروف به طرح ویژه سفر رهبر معظم انقلاب به خوزستان در سطح 300 هزار هکتار به بهره برداری رسیده است گفت: اجرای گام دوم این طرح بزرگ ملی در مرحله نهایی قرار گرفته است.

اکبری با بیان اینکه نماینده رهبر معظم انقلاب اسفند ماه 1397 برای بررسی ادامه این طرح به خوزستان سفر کرد، افزود: اجرای گام دوم این طرح به نقطه مثبت رسیده و در صورت بهبود وضعیت اعتباری کشور، گام دوم این طرح در خوزستان شروع می شود و به لطف الهی به سرانجام نهایی خواهد رسید.

گام نخست طرح 550 هزار هکتاری در سال 1392 همزمان با ماههای نخست شروع کار دولت تدبیر و امید با تخصیص 1.5 میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی آغاز شد و در سال 1397، حدود 300 هزار هکتار آن به بهره برداران بخش کشاورزی استان های خوزستان و ایلام واگذار شد.

اجرای کامل طرح 550 هزار هکتاری، حجم تولیدات کشاورزی و باغی خوزستان را از 16.2 میلیون تن فعلی به 24 میلیون تن افزایش می دهد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در گام نخست طرح 550 هزار هکتاری، 10 هزار هکتار از اراضی رامهرمز و 21 هزار هکتار از اراضی رامشیر با اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیارد ریال زیرپوشش این طرح قرار گرفت ابراز امیدواری کرد در گام دوم این طرح 14 هزار و 500 هکتار هکتار دیگر از اراضی کم بازده رامهرمز زیرپوشش طرح بزرگ ملی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دولت برای توسعه بخش کشاورزی خوزستان با توجه به منابع عظیم آب و خاک آن، اهتمام ویژه دارد افزود: خوزستان پیشانی کشاورزی ایران اسلامی است و علاوه بر آن پایگاه اصلی صنعت نفت، پتروشیمی و فولاد کشور است.

در سفر معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به خوزستان طرح آبیاری 278 هکتاری آبیاری تحت فشار در روستای"بنه حاجی" رامهرمز با اعتباری بالغ بر 33 میلیارد ریال به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی 2 طرح احداث تصفیه خانه مجتمع دامپروری و کانال بتنی نهر"حکمی" این شهرستان شروع شد.


تعداد مشاهده خبر86 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal