افزایش بهره وری و تقویت منابع آبی با اجرای طرح‌های نوین آبیاری
1398/04/11

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی، تامین و تقویت منابع آبی با اجرای طرح‌های نوین آبیاری، افزایش بهره‌وری در واحد سطح زیر کشت و افزایش سطح گلخانه‌ها را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای امنیت غذایی کشور برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان مرکزی، رضا سرافرازی در بازدید از طرح‌های آبیاری نوین استان مرکزی، گفت: با استفاده از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، عملیات زیرزمینی و تحت فشار، آبیاری قنوات، ساخت استخر، تجهیز و نوسازی و از طریق عملیات غیرسازه‌ای در زمینه بذر اصلاح شده، کشاورزی حفاظتی و کشت نشایی باید در تامین و تقویت وضعیت منابع آبی تلاش کرد.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر این که 60 درصد آب استحصالی در بخش کشاورزی وابسته به منابع آب‌های آبیاری است، تصریح کرد: یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی افزایش بهره‌وری در واحد سطح زیر کشت است.

سرافرازی، با بیان این که استان مرکزی در راستای اجرای عملیات آب و خاک و اجرای سیستم نوین آبیاری در جایگاه هفتم کشور قرار دارد، اظهار داشت: در استان 4 هزار رشته قنات فعال وجود دارد که از امنیت بالایی برخوردار هستند و به منظور استفاده از این منابع آبی قنوات، عملیات اجرایی در استان در حال انجام است.

وی با اشاره به وجود 24 تعاونی در استان مرکزی به مساحت 60 هزار هکتار که توسط تعاونی عملیات کشاورزی انجام می‌شود، تصریح کرد: تعاونی‌ها بخش فعال کشاورزی در کنار دولت عملکرد خوبی داشته‌اند و اعطای کمک با اولویت طرح‌های آب و خاک به این تعاونی‌ها از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر این که 130 میلیارد مترمکعب مخازن آب‌های زیر زمینی طی 50 سال برداشت شده و با حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت غیرمجاز از منابع آب همچنان کشور علی‌رغم بارش‌ها و بارندگی‌های اخیر با مشکل مواجه هست، خاطرنشان کرد: 60 درصد اراضی در سطح استان به ‌صورت دیم و 45 درصد آبی است و 163 هزار اراضی استان مرکزی قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار دارند که از این تعداد 67 هزار هکتار انجام شده و از این 67 هزار هکتار نزدیک 63 هزار هکتار یارانه و تسهیلات کم‌بهره از دولت دریافت کرده و 4 هزار هکتار توسط مردم به‌صورت خودجوش اجرایی شده است که به ازای هر 4 هزار و 500 مترمکعب صرفه‌جویی آبی صورت می‌گیرد.

وی عدم تأثیر این صرفه‌جویی را عدم کنترل آب به‌صورت حجمی و در اختیار قرار ندادن به‌صورت حجمی به کشاورزان برشمرد و اظهار داشت: با نصب کنتور حجمی می‌توان این مسئله را کنترل کرد.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal