افزایش تولید خوراک دام، طیور و آبزیان به 10.5 میلیون تن در 5 سال اخیر
1398/04/11

تولید خوراک آماده دام، طیور و آبزیان در کشور از سال 92 تا 97 از 5 میلیون و 750 هزار تن به 10.5 میلیون تن رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل بهبود تغذیه وجایگاه دام وزارتخانه امروز سه شنبه در پنجمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با اعلام این مطلب گفت: در سال 97 نزدیک به 700 واحد تولید خوراک آماده دام، طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی 21 میلیون تن و تولید حقیقی 10.5 میلیون تن فعالیت کرده اند.

مهندس تورج صارمی افزود: این در حالی است که در سال 87 حدود 400 واحد تولیدی با ظرفیت اسمی 10 میلیون تن داشتیم.

وی میزان سرمایه گذاری در صنعت خوراک آماده دام، طیور و آبزیان در کشور را بالغ بر 11 هزار میلیارد تومان و میزان اشتغالزایی را 20 هزار نفر عنوان کرد.

دبیر پنجمین نمایشگاه فید اکسپو با بیان این که واحدهای تولید خوراک دام، طیور و آبزیان در ایران از تکنولوزی های روز برخوردارند و قابلیت رقابت با سایر کشورها را دارند، تصریح کرد: در سال گذشته حدود 218 هزار تن خوراک آماده دام از ایران صادر شد.

وی افزود: مقصد صادرات ما کشورهایی همچون عراق، ترکیه، عمان، قطر، بحرین، ترکمنستان و کویت بوده است.

صارمی در عین حال پیش بینی کرد که در سال 1410 حدود 150 واحد تولیدی با تکنولوژی های مدرن و با ظرفیت تولید سالانه 7 میلیون تن خوراک آماده دام، طیور و آبزیان به این صنعت اضافه و جایگزین واحدهای قدیمی شوند.

وی با بیان این که در سال 2018 حدود 1.12 میلیارد تن انواع خوراک دام، طیور و آبزیان به ارزش 500 میلیارد دلار تولید شد، گفت: مهمترین کشورهای عمده تولید خوراک آماده دام شامل چین، آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، روسیه، فرانسه و اتحادیه اروپا هستند.

صارمی اذعان داشت: به پیش بینی سازمان فائو در سال 2050 حدود 1.64 میلیارد تن انواع محصولات پروتیینی تولید خواهد شد که نیازبه 1.7 میلیارد تن خوراک دارند.

تعداد مشاهده خبر66 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal