رهاسازی 320 هزار قطعه بچه ماهی قزل‌آلا در استخرهای فامنین
مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین گفت: در ابتدای سال جاری 320 هزار قطعه بچه ماهی قزل آلا در استخر ذخیره آب کشاورزی(بتون و ژئوممبران) رهاسازی شده است.
1398/04/11

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، جعفر کاویانی دلشاد اظهار کرد: در سال گذشته 265 هزار قطعه بچه ماهی قزل‌آلا(ماهی سردآبی) و 4000 قطعه بچه ماهی کپور و آمور پرورش یافت و منجر به تولید 462 تن گوشت ماهی شد.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال 320 هزار قطعه بچه ماهی قزل‌آلا و 6000 قطعه بچه ماهی کپور و آمور در استخرهای موجود رهاسازی شود که برآورد تولید 491 تن گوشت ماهی را دربر خواهد داشت.

کاویانی دلشاد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان فامنین یکی از شهرستانهایی که دارای منابع آبی بسیار کمی در استان بوده اما با مدیریت و آموزش‌های انجام شده این شهرستان جزء سه شهرستان برتر در زمینه پرورش آبزیان است.

وی گفت: پرورش ماهی علاوه بر استفاده بهینه از آب استخرهای ذخیره کشاورزی با تولید کود ماهی محلول در آب باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی و در نهایت تولید پروتئین سالم و ارگانیک خواهد شد.

کاویانی دلشاد به رهاسازی 2000 قطعه بچه ماهی گرم آبی به صورت رایگان در هفته جها کشاورزی در منابع آبی شهرستان نیز اشاره کرد.

کشت 550 هکتار چغندرقند در اراضی کشاورزی فامنین

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین در بخش دیگری از سخنانش از کشت 550 هکتار چغندرقند در اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال از سطح 550 هکتار کشت انجام شده، کشاورزان فامنین افزون بر 30هزار تن محصول چغندر قند برداشت کنند.

وی یادآور شد: سطح زیرکشت چغندرقند این شهرستان در سال 97 در حدود 480 هکتار بوده که تولید 27 هزار تن از این محصول را رقم زد.

کاویانی دلشاد با اشاره به کشت نشائی چغندرقند، تصریح کرد: امسال 15 هکتار از اراضی آبی این شهرستان از اواسط خرداد آماده کشت نشاء چغندرقند بوده‌اند که تا کنون در6 هکتار کشت انجام شده و کشت در سایر اراضی آماده شده ظرف روزهای آینده انجام خواهد شد.

آغاز برداشت جو از مزارع فامنین

مدیرجهادکشاورزی شهرستان فامنین از برداشت جو در این شهرستان خبرداد و افزود: برداشت محصول جو از 7500 هکتار از مزارع شهرستان فامنین آغاز شده است.

وی با بیان اینکه عملیات برداشت جو از تاریخ 25 خرداد از مزارع جو شهرستان آغاز شده است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود از سطح کشت صورت گرفته، 20 هزار تن جو تولید شود که از این میزان سطح زیرکشت 3500 هکتار به جو آبی و 4000 هکتار به جو دیم اختصاص دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین بیان کرد: با وجود اینکه بیشتر محصول تولیدی مزارع جو صرف خوراک دام می‌شود 281 هکتار از مزارع جو آبی و 359 هکتار از مزارع جو دیم و در مجموع 640 هکتار سمپاشی پوره سن در مزارع جو انجام گرفته و به طرق مختلف اهمیت سمپاشی سن در مزارع جو به کشاورزان گوشزد شده است.

کاویانی دلشاد افزود: با وجود بارندگی‌های خوب پاییزه و ابتدای فصل بهار به علت پراکنش نامناسب بارندگی‌ها شاهد خسارت خشکسالی 30 درصدی در مزارع جو دیم بوده‌ایم و متوسط عملکرد قابل برداشت در مزارع جو دیم 700 کیلوگرم پیش بینی میشود.

وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی جو امسال 11 هزار و639 ریال است، اظهار کرد: هیچ گونه مشکلی برای خرید جو در سطح شهرستان وجود ندارد و تولیدکنندگان همچنین می‌توانند محصول خود را به صورت توافقی به خریداران عرضه کنند.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal