جذب 10 درصدی تسهیلات بخش کشاورزی استان همدان
رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی همدان با بیان اینکه تاکنون 10 درصد از تسهیلات بخش مکانیزاسیون کشاورزی جذب شده است گفت: سهمیه این استان از تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در سالجاری 510 میلیارد ریال است.
1398/04/11

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، اکبر راستار اظهار داشت: کاهش هزینه تولید، افزایش عملکرد و درآمد کشاورزان از اهداف مکانیزاسیون کشاورزی است که سال گذشته کل سهمیه مکانیزاسیون کشور 15 هزار میلیارد ریال بود که سهم استان همدان در این عرصه 680 میلیارد ریال است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 400 میلیارد ریال معادل 58 درصد تسهیلات مکانیزاسیون استان همدان جذب شد، اظهار داشت: همدان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشور است.

راستار از اجرای کشاورزی حفاظتی در 47 هزار و 456 هکتار از مزارع استان در سالجاری خبر داد و اظهار کرد: کشاورزی حفاظتی یکی از روش‌های مدرن کشاورزی در جهان است که در ایران از سال 87 آغاز شد.

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: این طرح در استان همدان در اراضی به وسعت هشت هزار و 650 هکتار آغاز شده و در سال 96 به 42 هزار و 379 هکتار رسید.

راستار تأکید کرد: سالجاری در 47 هزار و 456 هکتار از مزارع استان همدان کشاورزی حفاظتی اجرا شد و برنامه داریم این عدد را امسال به 100 هزار هکتار برسانیم.

وی با بیان اینکه کشاورزی حفاظتی از فرسایش و فشردگی خاک جلوگیری کرده و در مصرف آب و انرژی صرفه‌جویی می‌کند، اظهار کرد: در استان همدان 500 هزار هکتار مزرعه دیم وجود دارد که اولویت اجرای طرح کشاورزی حفاظتی است.

راستار با اشاره به وجود 280 هزار هکتار زمین آیش در استان همدان، خاطرنشان کرد: با کشاورزی حفاظتی سعی بر این است که این میزان اراضی آیش را به سمت کشت حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دیم ببریم.

رئیس اداره ترویج سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز گفت: مدیریت مصرف بهینه آب در ترویج بسیار مهم است چرا که مصرف بهینه به معنای مصرف نکردن نیست.

دکتر جواد رشیدی افزود: میزان برداشت محصول را در سطح باید بالا برد که ترویج با معرفی روش‌هایی که محققان ارائه می‌دهد، این راهبرد مهم را محقق می کند.

وی با بیان اینکه پیش از این میانگین برداشت محصول از مزارع سیب زمینی استان هشت تن در هکتار بود، اظهار داشت: با بکارگیری روش‌های تحقیقاتی و افزایش بازدهی، میانگین برداشت کشاورزان استان در این حوزه به بیش از 41 تن افزایش یافته است.

رئیس اداره ترویج سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: کشاورزی حدود 25 درصد اشتغال کشور را تأمین می‌کند که رقم زیادی است و توسعه مکانیزاسیون در این بخش باید تقویت شود و نیروهای آموزشی و فرهیخته را در بخش‌های دیگر مشغول شوند.

دکتر رشیدی تاکید کرد: اهداف ترویج، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی است که کاهش هزینه تولید را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه وظیفه ترویج انتقال دانش و مهارت‌ها از محققان و خبرگان بخش خصوصی، خبرگان سنتی و کشاورزان پیشرو به جمع خانواده کشاورزی است تاکید کرد: نقش دیگر ترویج انتقال اطلاعات است که در حین ترویج، منابع کم و نقاط ضعف را باید شناسایی و به مراکز تحقیقاتی منتقل کند.

رئیس اداره ترویج سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه انتقال دانش و فناوری در قالب روش‌های ترویجی است، اظهار داشت: پیگیری آموزشی و ترویجی فرایندها، تغییر رفتارهای تولیدی و مهارت‌های تولید کنندگان بخش کشاورزی از اهداف این مقوله است که در نتیجه آن کشاورزی سنتی به روش‌های صنعتی با بهره وری بالا سوق یافته است.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته نظام نوین ترویج دایر و علاوه بر اهداف بالا، فرایندها را به سویی که بخش خصوصی را در انتقال مفاهیم فعال و منابع علمی را عملیاتی کند، هدایت شد.

تعداد مشاهده خبر39 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal