برگزاری نخستین کارگاه منطقه ای تدوین برنامه اجرایی بند ب ماده 29
نخستین کارگاه منطقه ای تدوین برنامه اجرایی بند ب ماده 29 قانون توسعه کشور در مرکز آموزش منابع طبیعی و آبخیزداری مهندس ساعی کلارآباد برگزار شد.
1398/04/10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، در این کارگاه آموزشی مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به برگزاری کارگاه ها و نشست های متعدد در سطوح استانی و ملی به ظرفیت سازی بخش های مختلف برای عملیاتی شدن آئین نامه اجرایی بند ب ماده 29 پرداخت و بر تدوین برنامه اجرایی و عملیاتی کردن برنامه برای بهره گیری از  آئین نامه اجرایی برای هر یک از بخش های سازمان تأکید نمود. 

دکتر وحید جعفریان در ادامه کارگاه، استفاده از ظرفیت قانونی بدست آمده در جهت ایجاد و تقویت تشکل ها و تعاونی ها، بهره گیری از ساختار اتحادیه تعاونی ها و حمایت از توسعه منابع طبیعی و بکارگیری تسهیلگران فعال در پروژه های مختلف در راستای اجرایی نمودن آئین نامه اجرایی این ماده قانونی را مورد تأکید قرار داد.

 **در امر مشارکت منافع جوامع محلی باید مورد توجه قرار گیرد

در این کارگاه دکتر عطایی جانشین معاونت امور جنگل سازمان جنگل ها به اهمیت اجرای بند ب ماده 29 پرداخت و گفت: در امر مشارکت باید منافع جوامع محلی و نقشی که پروژه های منابع طبیعی در معیشت مردم محلی دارند مورد توجه قرار گیرد تا مشارکت مردم و بهره برداران شکل واقعی خودش را نشان دهد.

عطایی مسئولیت دفتر طرح و برنامه و دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان را در تحقق و اجرای بند ب ماده 29 بسیار اساسی و مهم خواند. 

در ادامه مهندس بیگدلی معاون دفتر مرتع بر تشکیل جلسه با انجمن های مرتعداران و پیش بینی تمهیدات لازم جهت برگزاری کارگاه های آموزشی اثربخش برای مرتعداران تاکید کرد و گفت: اطلاع رسانی به مجریان طرح های مرتعداری و بهره برداران مرتعی دارای پروانه چرا به منظور تشکیل تشکل های قانونی امری لازم و ضروری است و نظارت دقیق بر نحوه تشکیل تعاونی ها را بسیار اثربخش خواند.

خانم پاشاپور کارشناس دفتر طرح و برنامه سازمان جنگل ها نیز در این کارگاه آموزشی گفت: برگزاری چنین نشست هایی موجب مشارکت و همراهی همه ادارات در پیشبرد اهداف عالی این ماده قانونی خواهد شد و استفاده از ظرفیت ایجاد شده در این ماده قانونی و مشارکت مردم در اجرای پروژه ها و فعالیت های مربوطه با توجه به شرایط فعلی کشور باعث کاهش هزینه های اجرای پروژه ها، توانمندسازی و ارتقای فرهنگ و همراهی مردم در حفظ منابع ملی و طبیعی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، اعضاء شرکت کننده در کارگاه آموزشی بند ب ماده 29 پس از تشریح فرآیند کار در یک اقدام مشارکتی به تشریح نظرات خود پرداخته و با تشکیل کارگروه های تخصصی نسبت به تهیه برنامه اقدام برای استان خود اقدام نمودند.

شایان ذکر است تاکنون 1500 نفر روز از همکاران اداری، ستادی، سازمان های مردم نهاد در این کارگاه ها شرکت کرده و در نظر است تا این کارگاه ها بصورت فعال در استان ها برگزار شود.

 

تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal