لزوم آبرسانی به عشایر بدون محدودیت منابع مالی/سهم استان آذربایجان شرقی از نظر تسهیلات جامعه عشایری 200 میلیارد ریال است
1398/04/11

رئیس سازمان امور عشایر ایران، بر لزوم آب‌رسانی به عشایر در ییلاقات تاکید کرد و گفت: تامین آب شرب عشایر بدون محدودیت در منابع مالی انجام می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس کرمعلی قندالی در بازدید از مناطق عشایری شهرستان اهر، با بیان این که محدودیت منابع مالی برای آب‌رسانی به ییلاقات و قشلاقات عشایری نداریم، اضافه کرد: به دلیل نبود آب شرب در برخی مناطق ییلاقی عشایری، اعتبارات لازم جهت نزدیک‌رسانی آب چشمه‌ها برای استفاده عشایر باید تخصیص یابد و مشکلی در این خصوص نداریم.

وی با بیان این که در پرداخت تسهیلات به عشایر در قالب سرمایه در گردش هیچ‌گونه مشکلی نداریم، تصریح کرد: سهم استان آذربایجان شرقی از نظر تسهیلات جامعه عشایری 200 میلیارد ریال است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر این‌که اولویت اصلی بهره‌مندی از چشمه‌هایی که در حوزه ییلاقات عشایری وجود دارد، عشایر هستند، ابراز داشت: این که آب چشمه‌ای در بالای کوه باشد و اجازه ندهیم عشایر استفاده کند تا روستائیان بهره‌مند شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

این مسوول، ساماندهی و نزدیک‌رسانی آب چشمه‌ها به مناطق ییلاقی عشایر شهرستان اهر را ضروری دانست و افزود: آب در محل‌های اسکان عشایر شهرستان اهر به صورت پراکنده وجود دارد ولی در آینده نزدیک اقداماتی برای سامان‌دهی و نزدیک‌رسانی آب چشمه‌ها به مناطق ییلاقی عشایر این شهرستان انجام خواهد شد.

به گفته وی، آب شرب باید به آسانی در دسترس جامعه عشایری قرار گیرد بنابراین انتظار می‌رود ییلاقات فاقد آب عشایری شهرستان اهر با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط از آب شرب بهره‌مند شوند.

قندالی یادآور شد: در استان سیستان و بلوچستان با استفاده از پنل خورشیدی توانستیم آب را به 70 متر بالاتر انتقال دهیم از این‌رو تاکید داریم اگر در مناطقی از آذربایجان شرقی به این شکل انتقال آب نیاز بود از پنل خورشیدی استفاده شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که دانش بومی عشایر در حوزه تولید مواد لبنی و دامداری، گنجینه ارزشمند است، اظهار داشت: دانش و فنون بومی عشایر در مناطق مختلف کشور در بخش‌های تولید لبنیات، صنایع‌دستی و ... بسیار ارزشمند و به نوعی می‌توان گفت بی‌همتاست.

وی با اشاره به این که با توجه به بارندگی‌های مناسب امسال، وضعیت مراتع عشایری در کشور و شهرستان اهر مطلوب است، یادآور شد: خوشبختانه امسال وضعیت تولید علوفه در مراتع امیدوار کننده است.

گفتنی است؛ رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفری دو ‌روزه به آذربایجان شرقی از مناطق عشایری از ‌جمله ییلاق‌ها و قشلاقات و پروژه‌های عمرانی اداره امور عشایر شهرستان اهر بازدید و دستور تامین و نزدیک‌رسانی آب شرب را به مناطق عشایرنشین را صادر کرد.

تعداد مشاهده خبر120 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal