رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی با کشت فراسرزمینی
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با کشت فراسرزمینی از واردات محصولات کشاورزی به ویژه نهاده های دامی بی نیاز می شویم .
1398/04/10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در حاشیه جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی و گروه کاری کشاورزی ، آب و منابع طبیعی استان در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه آئین نامه کشت فراسرزمینی براساس مصوبه هیات وزیران به منظور بهره برداری از منابع، عوامل، ظرفیت‌ها و امکانات سایر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز در راستای حفظ منابع پایه تولید و ارتقای امنیت غذایی و سایر نیازهای صنعتی کشور ابلاغ شده ، با اعلام حمایت و هدایت کشاورزان و سرمایه گذاران برای کشت فراسرزمینی در استان آذربایجان شرقی گفت: افزایش مصرف سرانه محصولات غذایی ناشی از افزایش جمعیت و محدودیت منابع آب وخاک برای تولید و نیازهای غذایی، برخی کشورها به کشت و تولید مشترک محصولات کشاورزی مورد نیاز خود در محدوده سرزمینی کشوری دیگر سوق پیدا کرده‌اند تا بتوانند با امکانات و پتانسیل‌های اقلیمی کشور دیگر و به وسیله کشاورزان، متخصصان و سرمایه‌گذاران بومی خود، ضریب خود کفایی را در زمینه محصولات کشاورزی ارتقاء دهند.

وی به تجربه و فعالیت تعدادی از بهره برداران کشورمان در زمینه کشت محصولات زراعی در کشورهای آذربایجان ، قزاقستان و... و مطالعات صورت گرفته توسط شرکت های جهاد استقلال و جهاد سبز در این خصوص اشاره کرد و سیاست‌های کنونی برای کشت فرا سرزمینی محصولات کشاورزی برای سرمایه گذاران استان را بیشتر متمرکز درمحصولاتی که نیاز به واردات آنها وجود دارد مورد تاکید قرارداد و افزود: براساس این تحقیقات ، کشورهای مستعد در سرمایه پذیری متاثر از مولفه های ریسک تغییرات اقلیمی، متوسط بارندگی ماهیانه، منابع آب تجدید پذیر، متوسط دمای ماهانه، وسعت و کیفیت اراضی، سهولت کسب و کار، منابع انسانی، زیرساخت های ترابری و بعد مسافت و امنیت می باشند لذا نهایتا از آن میان، کشورهایی که با جامعه ایرانی سازگارتر باشند و توسط کارگروه کشت فراسرزمینی انتخاب وتوصیه شده اند در قالب کشور های منتخب شامل هشت کشور آذربایجان ، قزاقستان ، اوکراین ، روسیه ، اندونزی ، غنا ، تانزانیا و برزیل می باشند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه کشت فرا سرزمینی زمینه رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی برای کشور را فراهم می‌کند ادامه داد: با کشت فرا سرزمینی و با همین امکانات موجود کشورمان می توانیم خلق ثروت و اشتغال زایی نموده و علاوه بر آن که محصولات و نهاده های دامی مورد نیاز کشورمان همچون ذرت دانه ای و علوفه ای و سویا تأمین می شود می توانیم به سایر کشورها نیز صادر کنیم.

وی با بیان اینکه کشت فراسرزمینی قیمت تمام شده محصولات را کاهش می دهد افزود: یکی از محدودیت‌های کشور در حال حاضر مسئله آب است و مشکل بحران آب، موضوع تامین علوفه برای دام را نیز تحت تاثیر قرار داده و اگر قرار بر استمرار تولید مواد پروتئینی باشد، باید برنامه ریزی بلند مدت در این زمینه داشت.

مهندس فتحی با بیان اینکه هم اکنون در حوزه طیور وابستگی برای واردات نهاده وجود دارد و بخش قابل توجهی از کنسانتره دامی به کشور وارد می‌شود ادامه داد: اقلیم ایران با یک سوم میانگین بارندگی جهانی و تبخیر سه برابری، نمی‌تواند کل نیاز به علوفه را جوابگو باشد بنابراین تامین مقدار زیادی از خوراک دام مصرفی، از کشورهای دیگر است به دلیل همین شرایط، باید برای تامین علوفه مورد نیاز، برنامه ریزی بلند مدت داشته و از امکانات و منابع کشورهای دیگر در این مسیر استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: ناچاریم از پتانسیل کشاورزی فراسرزمینی استفاده نموده تا علوفه وارد شده به ایران، حاصل دسترنج کشاورزان ایرانی باشد؛ منتها در زمین کشورهای دیگر. اکنون نیز نزدیک به 20 کشور کاندید تعامل در این زمینه با ایران هستند و می‌توانیم از منابع آنها بهره‌برداری کنیم. البته استعداد هر کشوری متفاوت است. به عنوان مثال، تعدادی از آنها مستعد کشت دانه‌های روغنی بوده و می‌توان بعد از روغن کشی از کنجاله آن برای خوراک دام استفاده کرد. در تعدادی دیگر غله و دیگر محصولات قابل کشت خواهد بود که هر کدام فرصتی برای کشور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه بخشی از گوشت قرمز مورد نیاز کشور وارداتی می باشد لذا هیچ منع قانونی برای تولید انواع گوشت قرمز بصورت تولید فراسرزمینی وجود ندارد ادامه داد: لذا شایسته است فعالان کشت های فراسرزمینی به این موضوع توجه کرده و علوفه تولید شده را ابتدا تبدیل به گوشت کرده و سپس وارد کشور کنند زیرا ورود یک کیلوگرم گوشت بسیار سهل‌تر از واردات 10 کیلوگرم علوفه است این مسئله، ارزش افزوده بیشتری نیز در پی دارد.

تعداد مشاهده خبر75 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal