معرفی ارقام پرمحصول و مقاوم در قطب تولید گندم کشور
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 6 سال پیش فقط دو رقم برای کشت گندم استفاده می شد و در حال حاضر این میزان به 10 رقم رسیده است .
1398/04/10

به گزارش  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: کیخسرو چنگلوایی در جلسه بررسی کشت های تابستانه در گفتگو با اعضای فائو که به استان سفر کرده بودند گفت: در چند سال اخیر ارتقاء بهره وری یکی از اهداف ما بوده که در این مسیر گام های بلندی برداشته ایم.

وی با بیان این که آموزش کشاورزان، توجه به تشکل‌ها و توسعه آنها، توسعه کشاورزی حفاظتی از دیگر اولویت‌های سازمان جهاد کشاوررزی خوزستان است، افزود: سالانه در 470 هزار هکتار از اراضی استان کشاورزی حفاظتی صورت می‌گیرد که رو به افزایش است.

این مسوول ادامه داد: ارتقاء ضریب مکانیزاسیون و ضریب سطح در همه محصولات از جمله گندم ، معرفی ارقام پر محصول و مقاوم به عوامل بیماری‌زا و متحمل به شرایط نامساعد محیطی و همچنین افزایش تنوع ارقام نیز از مواردی است که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که 6 سال پیش فقط دو رقم برای کشت گندم استفاده می‌شد و در حال حاضر این میزان به 10 رقم رسیده است همچنین عملکرد گندم نیز از 2.7 تن به 4.7 تن رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان، تلاش برای ارتقای راندمان آب و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری را از دیگر اهداف این سازمان برشمرد و تصریح کرد: در 25 هزار هکتار از مزارع گندم استان از روش نواری (تیپ) استفاده می شود.

وی آزمون خاک، مدیریت عوامل زیان رسان بخصوص علف های هرز، آبیاری های به موقع و نظارت های فنی را از دیگر اقداماتی دانست که در زمان کاشت و داشت صورت می گیرد.

چنگلوایی ادامه داد: تشکیل گروه های نظارتی جهت کاهش افت از جمله اقدامات مهمی است که در زمان برداشت محصول انجام می شود زیرا به ازای هر یک درصد جلوگیری از افت کمباین از هدررفت 17 هزار تن گندم و 31 میلیون مترمکعب آب جلوگیری می شود.

وی کوتاه بودن دوره رشد در استان و گرمای زمان هنگام دانه بندی و پر شدن دانه را دو عامل محدود کننده از نظر اقلیمی دانست و فت: در این خصوص رقم گندم کمک شایانی به ما می کند.

تعداد مشاهده خبر66 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal