برخورداری استان کردستان از کسب رتبه های برتر تولید گوشت مرغ، ضریب مکانیزاسیون برتر کشور و تولید گندم در کشور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: استان کردستان به لحاظ کسب رتبه های برتر تولید گوشت مرغ، افزایش ضریب مکانیزاسیون و تولید گندم در کشوردارای جایگاه برتر است.
1398/04/10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری در جلسه نشست هم‌اندیشی اقتصاد مقاومتی که با حضور معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور و معاونین  استاندار کردستان ، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان و معاونین و سایر مسئولین استان برگزار شد، اظهار کرد: بخش کشاورزی استان با 27 درصد از تولید ناخالص و 30 درصد سهم اشتغال از اهمیت و جایگاه مناسبی در استان برخوردار است.

وی با اشاره به محصولات شاخص گندم، سیب زمینی، توت فرنگی و طیور در استان افزود: محصول گندم که سال گذشته با تولید 1میلیون و 170هزارتن تولید رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داد که در طول این سال‌ها بی‌سابقه بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در راستای تولید گوشت مرغ در 8 استان غرب و شمال غرب باتولید 85هزار تن  رتبه اول به کردستان اختصاص دارد.

وی تاکید کرد: در راستای تدوین آمایش سرزمینی تلاش براین است که هر استان در راستای ظرفیت و استعدادهای ان استان ظرفیت‌ها، شناسایی و توان تولید هر استان برای تامین نیازهای کشور برآورد شود.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به توان تولید سالانه 5 میلیون و 700هزار  تن محصولات کشاورزی این استان 52 درصد از ظرفیت واقعی خود را  تولید می‌کند گرچه ظرفیت تولید استان بالا است براین اساس نسبت به سهم تعیین شده برای استان  در گندم 168درصد و ذرت دانه ایی 143درصد بوده تحقق یافته است.

جعفری در ادامه با تاکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی در استان گفت: از طرح‌های مصوب شده در ستاد اقتصاد مقاومتی می‌توان به طرح پرورش گاو سمینتال، افزایش تولیدات باغی زراعی، تولید آبزیان، کنترل آفات و بیماری‌ها اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اعتبارات تملکی، 488میلیارد تومان سرمایه و سرمایه درگردش در استان جذب شده که سهم بانک کشاورزی استان کردستان بیشتراز بانک‌های دیگر بوده و بانک‌های توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک نیز در این طرح مشارکت داشته‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: این اعتبارات در حوزه‌های آبیاری تحت فشار، افزایش ضریب مکانیزاسیون، اشتغال پایدار روستایی جذب شده است.

وی عنوان کرد: با جذب 125میلیارد تومان تسهیلات  ضریب مکانیزاسیون افزایش یافته که در این مورد نیز رتبه اول کشور به استان کردستان اختصاص یافته است.

وی از زحمات دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، استاندارکردستان،  دکتر نصراللهی زاده و دکتر فیروزی همچنین از آقای خرم مدیرعامل آب منطقه ای استان کردستان  در راستای پیگیری تخصیص آب تقدیر و تشکر کرد و گفت:کردستان با حداکثر بهروری از منابع آبی استفاده می کند .

به گفته جعفری: تلاش براین است تا330هزار هکتار اراضی دارای قابلیت ابی از 1میلیون و 90هزار هکتار اراضی دیم استان از تخصیص اب بهرمند شود گرچه استان کردستان  از مقدار میانگین  اراضی آبی کشور که 46درصد است  فاصله دارد.

وی در ادامه افزود:درراستای پیش برد اهداف ستاد اقتصاد مقاومتی 3طرح پیشران به تصویب رسید که می توان به طرح تبدیل  100هزار هکتاری اراضی دیم  کشاورزی به ابی، توسعه و افزایش 13هزار تن گوشت قرمز و اجرای 50000هکتار باغ اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تاکید داشت:هرسال به صورت روال عادی 2000هکتار باغ در اراضی شیب دار ایجاد می شود اما در طرح 5ساله این مقدار به 10هزار هکتار در سال خواهد رسید.

وی اظهار کرد: توسعه زنبورداری با هدف تولید ژل رویال و فراوری عسل در استان از جمله طرحهای تدوین شده در دست اقدام است.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط

  • JAFARII_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal