گسترش همکاری بین ایران و فائو در اجرای پروژه پایدار بهره‌وری سیستم‌های گندم بنیان در ایران
1398/04/03

نشست اجرایی همکاری‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد "فائو" با حضور دکتر تورج ولی نسب مدیرکل دفتر ارتباطات علمی و همکاری‌های بین‌المللی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر پورداد هماهنگ کننده ملی پروژه پایدار بهره‌‌وری سیستم‌های گندم بنیان ایران، مهندس سهرابی معاون مجری طرح ملی گندم معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی و آقای گرولد بودکر نماینده فائو در ایران در محل دفتر ارتباطات علمی و همکاری های بین المللی سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر تورج ولی‌نسب مدیرکل دفتر ارتباطات علمی و همکاری‌های بین المللی سازمان، ارزیابی تأمین ماشین‌آلات کشاورزی در چارچوب پروژه پایدار بهره‌وری سیستم‌های گندم بنیان ایران را در پیشرفت این پروژه حائز اهمیت دانست.

آقای گرولد بودکر نماینده فائو در ایران ضمن معرفی آقای جوزف کینزل کارشناس ماشین آلات کشاورزی فائو ، با اشاره به روند همکاری های فیمابین در قالب این پروژه هدف از این نشست را تهیه لیست ادوات موردنیاز پروژه و تنظیم جدول بودجه ای آن دانست.

دکتر پورداد هماهنگ کننده ملی پروژه با اشاره به انتظارات طرف ایرانی از اجرای این پروژه، افزایش 25 درصدی عملکرد گندم در شرایط دیم و 30 درصدی در شرایط آبی را از اهداف این پروژه دانست. وی افزود: با توجه به تنوع اقلیمی ایران، برای دستیابی به کشاورزی حفاظتی، نیازمند بکارگیری ماشین آلات کشاورزی متنوعی هستیم که در شرایط مختلف عملکرد بهره برداران را افزایش دهد. به همین منظور و در قالب این پروژه ، اخیراً 15 دستگاه کارنده و کمباین از کشور هند خریداری شده و درحال دعوت از کارشناسان هندی جهت مونتاژ دستگاه ها و آموزش کارشناسان و بهره برداران ایرانی هستیم. ماشین های یادشده برای بهره برداری درکشت مسطح خریداری شده و برای اجرای پروژه به ویژه در مناطق آبی، نیازمند ماشین آلات مناسب کشت بر روی پشته هستیم که امیدواریم فائو در این زمینه به ما کمک نماید.

مهندس سهرابی معاون مجری طرح ملی گندم معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی ضمن تاکید بر افزایش عملکرد گندم در استان های تحت پوشش در پایان اجرای این پروژه یادآور شد کشاورزی حفاظتی از مهمترین اهداف معاونت زراعت است.

مهندس جوزف کینزل کارشناس ماشین آلات کشاورزی فائو با اشاره به تهیه لیست ماشین آلات مورد نیاز مزارع تحت کشت این پروژه با توجه به شرایط اقلیمی ویژه هر منطقه، اعلام داشت در چارچوب بودجه بندی این پروژه، فائو تلاش خواهد کرد از چهار کشور که در تولید ماشین آلات کشاورزی مطرح هستند برای تأمین تجهیزات اقدام نماید.

شایان ذکر است آقای کینزل کارشناس ماشین آلات کشاورزی فائو در چارچوب اجرای پروژه پایدار بهره وری سیستم های گندم بنیان در ایران، از مزارع پایلوت در استان های زنجان، البرز، همدان، خوزستان و آذربایجان شرقی بازدید نمود. در ادامه برنامه سفر کارشناس فائو به ایران، طی نشستی آقای کینزل و مسئولان و کارشناسان ملی "پروژه پایدار بهره وری سیستم های گندم بنیان در ایران" پیرامون ارزیابی این پروژه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

تعداد مشاهده خبر183 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal