میزان خرید گندم از مرز 3.8 میلیون تن گذشت
1398/04/09

مجری طرح گندم کشور گفت: حجم خرید امسال تاکنون از مرز 3.8 میلیون تن گذشت، اما در مقایسه با سال گذشته نزدیک به 6 درصد کاهش را نشان می دهد که بخش عمده آن مربوط به مجوز قانون برنامه بودجه برای خرید صنف و صنعت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، «اسماعیل اسفندیاری پور»، با بیان اینکه خرید در فصل برداشت گندم از اقلیم معتدل خزری اندکی کاهش می یابد اظهارداشت: طبق آمارها خرید گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش نزدیک به 6 درصدی خرید گندم مربوط به قانون بودجه 1398 است که بخش صنف و صنعت مجاز به خرید گندم مورد نیاز خود شده اند، که البته با حضور اقلیم سرد در چرخه خرید این موضوع جبران خواهد شد.

وی تصریح کرد: ابتدای فصل برداشت تاکنون سه میلیون و 802 هزارتن گندم به ارزش 6هزار و 576 میلیارد تومان گندم با نرخ مصوب در استان های سراسر کشور طبق روال توسط دولت خریداری شده که تاکنون پنج هزار و 871 میلیارد تومان آن به حساب کشاورزان پرداخت شده است.

اسفندیاری پور اضافه کرد: طبق مصوبه شورای اقتصاد قیمت هر کیلوگرم گندم نان با افت مفید سه درصد و افت غیرمفید یک درصد یک هزار و 700 تومان برای گندم نان و یک هزار و 770 تومان برای گندم دوروم تعیین شده که به دلیل بالا بودن کیفیت گندم و پاکی مزارع در برخی نقاط کشور متوط قیمت گندم معمولی به نرخ یک هزار و 725 تومان نیز خریداری می شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم در استان های دارای اقلیم گرم و خشک رو به پایان است و اکنون استان های اقلیم سرد از جمله آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان، کرمانشاه و کردستان وارد چرخه خرید شده‌اند، افزود: تاکنون گندم در سطح یک میلیون و 750 هزار هکتار برداشت شده است.

به گفته وی، استان های خوزستان با یک میلیون و 300 هزارتن گندم، گلستان 507 هزارتن و فارس 460 هزارتن به ترتیب رتبه های اول تا سوم برداشت و خرید گندم را به خود اختصاص داده اند.

اسفندیاری پور مجموع سطح زیرکشت گندم را نزدیک 6 میلیون هکتار در کشور برشمرد و گفت: از این میزان یک میلیون و 975 هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون 956 هزار هکتار گندم دیم است.

خرید بذر گندم به 230 هزارتن رسید

مجری طرح گندم کشور اظهارداشت: طی مدت مذکور 230 هزارتن بذر گندم کیفی از کشاورزان براساس نوع رقم و کیفیت خریداری شده است.

تعداد مشاهده خبر75 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal