برداشت گندم در آذربایجان غربی آغاز شد/ پیش بینی تولید بیش از 700 هزار تن گندم در استان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی از آعاز برداشت محصول گندم از سطح مزارع استان خبر داد.
1398/04/09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اکبر کرامتی گفت: طبق بررسی ها میزان تولید این محصول استراتژیک طی سال زراعی جاری در این استان مطلوب و رضایت بخش است.

وی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب سال زراعی جاری، پیش بینی می‌شود گندم تولیدی در استان از 550 هزار تن سال گذشته به بیش از 700 هزار تن افزایش یابد.

این مسوول با بیان این که میزان مصرف سموم نیز در گندم‌های تولیدی آذربایجان غربی بسیار اندک بوده و حداقل کود و سم برای تولید این محصول به کار گرفته شده است، گفت: در این منطقه ارقامی مانند سرداری، آذری و باران در کشت گندم دیم و ارقامی مانند زرین، پیشگام و میهن در کشت گندم آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کرامتی با اشاره به اینکه همه کمباین‌های بومی و مهاجر نیز آماده برداشت این محصول در سطح استان است، گفت: 985 کمباین بومی، 170 کمباین مهاجر و 2 هزار و 830 دستگاه دروگر آماده به کار جهت برداشت به موقع مزارع گندم از هم اکنون آماده شده است.

وی افزود: 63 مرکز خرید دولتی استاندارد برای خرید تضمینی گندم در استان فعال است و امکان افزایش این مراکز تا اتمام فصل خرید وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه ناظرانی برای جلوگیری از افزایش ضایعات بر فعالیت کمباین‌ها گمارده شده، اظهار کرد: در استان 980 هزار تن فضای ذخیره سازی گندم تأمین شده و بر اساس مصوبه هیأت دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال جاری 17 هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.

کرامتی ادامه داد : در راستای کاهش هزینه های تبعی و حمل و نقل مقرر شده است، به کشاورزانی که گندم خود را به مراکز و سیلوهای دولتی شرکت غله تحویل دهند، 20 تومان کرایه به ازای هر کیلوگرم پرداخت شود و مراکز خرید نیز از ساعت 8 صبح لغایت 8 عصر و روزهای تعطیل نیز برای تحویل محصول گندمکاران دایر خواهند بود. 

لازم به ذکر است که  آذربایجان غربی یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت دارد که 700 هزار هکتار آن زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی رفته است؛ از مجموع این 700 هزار هکتار نیز 120 تا 160 هزار هکتار باغ و حدود 375 هزار هکتار گندمزار می‌باشد و مابقی به کشت سایر محصولات آبی و دیم اختصاص دارد.

پیش بینی می‌شود امسال 700 هزار تن گندم از سطح 375 هزار هکتار از گندمزارهای آذربایجان غربی برداشت شود.

تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal