وزیر جهاد کشاورزی: چابهار بهشت گمشده ایران است/ تولید آناناس در داخل کشور بسترساز رونق اقتصادی
1398/04/07

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوای چهار فصل و منحصر به فرد منطقه، چابهار بهشت گمشده ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، مهندس محمود حجتی امروز در دومین روز از سفر خود به استان سیستان و بلوچستان و در جریان بازدید از گلخانه تحقیقاتی پرورش نهال کشت بافتی آناناس در چابهار با بیان این مطلب، افزود: وضعیت گرمایی و تابش نور خور‌شید در شهرستان چابهار، بهترین شرایط را برای توسعه و تولید گیاهان گرمسیری فراهم کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تولید محصولات گرمسیری از نظر اقتصادی، درآمدزایی و ایجاد اشتغال ارزش افزوده بالایی دارد، تصریح کرد: با توجه به باغات انبوه ایجاد شده موز و انبه، اگر بتوانیم به طور صحیح از منابع این منطقه استفاده کنیم، بدون استفاده از انرژی می توانیم درآمد مردم منطقه و ثروت ملی را افزایش دهیم.

وی با اشاره به واردات نهال آناناس از دو سال قبل و طی شدن مراحل قرنطینه ای و انجام مطالعات و تحقیقات توسط پژوهشگران داخلی افزود: نهال آناناس از طرق مختلف در حال تکثیر شدن و بخش عمده ان از طریق کشت بافت در حال توسعه یافتن است تا مشکلات واردات و قرنطینه را نداشته باشیم.

حجتی گفت: در حال حاضر، میوه آناناس از خارج وارد می‌شود ولی با توجه به سازگار بودن این گیاه نسبت به کم آبی و شرایط اقلیمی منطقه، فوق العاده جای توسعه دارد حتی در باغچه خانگی؛ همچنین تولید آناناس در داخل کشور با در نظر گرفتن قیمت آن در بازار درآمد خوبی دازد و بسترساز رونق اقتصادی و تولید خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به شرایط اقلیمی چابهار تاکید کرد: توسعه گلخانه در چابهار باید انجام شود زیرا تولید محصولات گلخانه ای در این منطقه هیچ گونه انرژی نیاز ندارد.

بر اساس این گزارش، در قالب طرح بررسی سازگاری آناناس و به منظور توسعه کشت آن در کشور تعداد 5 هزار اصله نهال کشت بافتی آناناس از کشور هندوستان وارد شد.

در حال حاضر 800 اصله نهال در این ایستگاه تحقیقاتی در چابهار و 2500 اصله نیز در ایستگاه تحقیقات باهوکلات به منظور تولید پاچوش و میوه  نگهداری می شود و بقیه نهال های وارداتی به پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات ارسال شده است.

این طرح با حمایت و همکاری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی و سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

تعداد مشاهده خبر515 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal