نیاز 70تنی کشور به سیست آرتمیا /تغییر رنگ دریاچه ارومیه طبیعی است / مرگ و میر آرتمیا در دریاچه ارومیه عادی و نشان دهنده چرخه طبیعی زندگی این جانور است
رییس مرکز تحقیقات آرتمیا از نیاز 70 تنی به سیست آرتمیا برای توسعه صنعت آبزی پروری در کشور خبر داد.
1398/04/06

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، علی نکویی فرد با بیان اینکه سیست آرتمیا مهمترین منبع تغذیه برای توسعه صنعت آبزی پروری استف افزود: برای رونق و افزایش تولید صنعت آبزی پروری از جمله میگو نیازمند تامین نیاز 70 تنی سیست آرتمیا هستیم که هم اکنون این نیاز از طریق واردات تامین می شود.

وی با اشاره به منابع و ذخایر ارزشمند آرتمیا در سطح استان و کشور عنوان کرد: سال گذشته 43 هزارتن تولید میگو داشتیم که امسال هدف گذاری  تولید برای 53 هزار تن است که رسیدن به این هدف نیازمند تامین سیست آرتمیا مهمترین منبع تغذیه میگو است.

نکویی فرد از ایجاد استخرهای مصنوعی پرورش سیست آرتمیا در استان و کشور از طریق منابع آب نامتعارف، آبهای شور و نیز دریاچه ارومیه خبر دادو اضافه کرد: هم اکنون تولید واقعی آرتمیا در استان آذربایجان غربی در سطح 10 هکتار  دردشت فسندوز میاندوآب انجام می شود که ناچیز است.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیا با بیان اینکه پرورش وتولید آرتمیا در استانهای خوزستان، گلستان و قزوین در دست مطالعه است، عنوان کرد: در عرض سه ماه سال جاری در وسعت یک چهارم هکتاری دشت فسندور میاندوآب،  یک و نیم تن بیومس آرتمیا و 60 کیلو نیز سیست آرتمیا تولید شد که نشان دهنده توجیه سرمایه گذاری و تولید صرفه اقتصادی سیست آرتمیا در استان و کشور است.

نکویی اضافه کرد: برنامه ریزی شده 200 هکتار از استخرهای دشت فسندوز آماده است که زمینه فعالیت این استخرها از پرورش ماهی به سمت پرورش و تولید آرتمیا تغییر فعالیت دهند که در صورت اجرایی شدن در هر هکتار امکان تولید 5 تن بیومس و 60 کیلو سیست آرتمیا وجود دارد.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیا ادامه داد: در جنوب و شمال کشور به خصوص در خوزستان و گلستان و قزوین مناطق خوبی برای توسعه آرتمیا داریم که در حال مطالعه هستیم تا سرمایه گذاری به صورت مطمعن در این مناطق صورت گیرد.

نکویی فرد در خصوص آخرین وضعیت آرتمیا و دریاچه ارومیه گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه امروز یک متر و 34 سانتیمتر نسبت به سال گذشته افزایش دارد و شوری نیز از 380 گرم در لیتر سال 97 به 180 تا 230 گرم در لیتر کاهش یافته است که شرایط خوبی برای رشد آرتمیا فراهم کرده است.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیا گفت: هم اکنون میزان سیست آرتمیا در دریاچه ارومیه بیش از  100 هزار تا در هر مترمکعب مشاهده شده که یک روند خیلی خوبی از روند زندگی آرتمیا ارومیانا را نشان می دهد که امیدواریم این روند تداوم داشته باشد.

نکویی فرد طول عمر آرتمیا سه ماه عنوان و خاطرنشان کرد: آرتمیا در هر هفته 100 ت 300 عدد تخم در طول طول عمر نیز هزار تا سه هزار تخم می تواند آزاد کند این در حالی است که هم اکنون برخی افراد توده های آرتمیاهای مرده در کنار دریاچه ارومیه از مرگ آرتمیا نام می برنند اما این نشان دهنده چرخه عادی زندگی آرتمیا است.

وی ادامه داد: مرگ آرتمیا نیز غیر عادی نیست چرا که عمر طبیعی آرتمیا 3 ماه است و این چرخه نیز مرتب تکرار می ‌شود و با وزش باد آرتمیاهای تلف شده به کنار ساحل منتقل می‌شوند.

نکویی فرد افزود: با افزایش دما و افزایش شوری آب احتمال مرگ و تلف شدن این جانداران نیز دور از انتظار نیست و به علت شناور بودن به سواحل هدایت و در آن مکان انباشت می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیا گفت: امسال سودجویانی مشاهده می شود دور از چشم مسئولان و علاقمندان زیست محیط آرتمیا را صید و به فروش می رسانند که درخواست می کنیم این موضوع مورد توجه ویژه قرار گیرند و خرید و فروش آرتمیا از بخش خصوصی مشخص و مجوز دار انجام شود هر چند با این سودجویان برخورد می شود.

نکویی فرد ارزش اقتصادی هر کیلو آرتمیا در داخل کشور را 500 تا 800 هزار تومان و بسته به کیفیت و نوع تولید در خارج از کشور را 50 تا 30 دلار عنوان کرد و گفت: در صورت اقتصادی کردن تولید آرتمیا به خصوص سیست می توان بخش سرمایه گذاری های مناسبی در این زمینه انجام داد.

نکویی فرد در خصوص تغییر رنگ دریاچه ارومیه با گرم شدن هوا نیز اظهارداشت: کمبود اکسیژن علت قرمز شدن آرتمیاها و به تبع آن بخشی از آب دریاچه ارومیه در سواحل آن است.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیا افزود: وقتی شوری آب افزایش می‌یابد میزان اکسیژن آن کاهش می‌یابد و آرتمیاها مجبور می‌شوند تا خون خود را برای جذب اکسیژن بیشتر غلیظ‌تر کنند که این موضوع موجب قرمز شدن آب دریاچه می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین قرمز رنگ شدن دریاچه ارومیه ناشی از اشباع نمک، کاهش اکسیژن و گرمی هوا و شدت تابش خورشید است، افزایش غلظت نمک بواسطه تبخیر ناشی از گرما، جلبک های سبز از بین رفته و شرایط برای رشد جلبک قرمز فراهم و باعث قرمز رنگ دیده شدن سطح آب می شود.

نکویی فرد با بیان اینکه طی طرح ارائه شده به ارگانهای ذی ربط از جمله وزارت نیرو و شرکت  آب و فاضلاب استان درصدهستیم پرورش آرتمیا را از طریق پساب تصفیه خانه های فاضلاب شهری که به سمت دریاچه ارومیه سرازیر می شوند، انجام دهیم.

وی با اشاره به مزیت های این طرح ادامه داد:آرتمیا از طریق تصفیه آب میزان جلبک و باکتری های مضر پساب را به حداقل رسانده  و فلزات سنگین را جذب می کند که در صدد جذب سرمایه گذار برای عملیاتی کردن این طرح در استان هستیم.

تعداد مشاهده خبر32 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal