هدفگذاری برای کشت کلزا در سطح 700 هزار هکتار از اراضی کشور
1398/04/04

مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی، از هدفگذاری کشت کلزا در سطح بیش از 700 هزار هکتار از اراضی کشور در سال جاری خبر داد و گفت: با تحقق این میزان، سطح زیر کشت کلزا در کشور 10 برابر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، علیرضا مهاجر در حاشیه بازدید از مزارع کلزای کشت و صنعت دشت خرم‌دره افزود: امسال با تولید بیش از 400 هزار تن کلزا برای چهارمین سال پیاپی، رکورد تولید کلزا در کشور شکسته می‌شود.

وی افزود: توسعه کشت کلزا از موضوعات بسیار مهمی است که به طور جدی توسط مقام معظم رهبری پیگیری می‌شود که در این راستا تمام توان خود را برای جلب نظر و رضایت کلزاکاران در زمینه تامین نهاده‌ها و تجهیزات و نیز اقتصادی کردن تولید به کار می‌گیریم.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی با بیان این که تاکنون 320 هزار تن کلزا در کشور برداشت و 290 هزار تن توسط دولت خریداری شده است‏، افزود: در حال حاضر بیش از 95 درصد بهای کلزای خریداری شده از کشاورزان پرداخت شده است.

وی افزود: پیشنهاد افزایش قیمت خرید تضمینی کلزا به حدود 5 هزار و 400 تومان داده شده است که در صورت تصویب، خود کشاورزان در کشت کلزا پیش قدم خواهند شد.

مهاجر در جلسه ستاد دانه‌های روغنی استان زنجان، با اشاره به این که دغدغه‌ها و مشکلات موجود در روند تولید کلزا را هر روز و به طور مستمر رصد و پیگیری می‌کنیم، تاکید کرد: در هر شرایطی باید زمینه خرید آسان و راحت کلزا از کشاورزان فراهم شده و رضایت آنان جلب شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بذر با کیفیت داخلی و خارجی کلزا به اندازه کافی تامین شده و از این نظر به هیچ عنوان جای نگرانی نیست.

مشاور وزیر تصریح کرد: در تامین امنیت غذایی، توسعه کشت دانه روغنی کلزا از نظر تامین روغن، کنجاله و پایداری تولید گندم بسیار مورد تاکید است.

همچنین مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در این سفر، در بازدید از مزرعه تولید بذر کلزا در کشت و صنعت دشت میر خدابنده، مزارع کلزای استان زنجان را خوب ارزیابی کرد و گفت: وجود کشاورزان، کارشناسان و مدیران لایق و متخصص در این استان توقع‌ها را بالا می‌برد و لذا عملکرد کمتر از 6 تن در مزارع کلزای استان قابل پذیرش نیست.

به گفته وی، زنجان با وجود این که استان سردسیری است ولی از ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه تولید کلزا برخوردار است.

تعداد مشاهده خبر70 بار
تصاویر مرتبط

  • تصویر_0
نوع فایل نام فایل توضیحات
خبر_0
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal