عرصه های منابع طبیعی بدون مشارکت واقعی مردم پایدار نخواهد ماند
مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نخستین کارگاه آموزشی توجیهی تشریح بند (ب) ماده 29 قانون احکام دائمی توسعه کشور در شیراز گفت: عرصه های منابع طبیعی بدون مشارکت واقعی مردم پایدار نخواهد ماند.
1398/04/04

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - صبح امروز کارگاه آموزشی توجیهی تشریح بند (ب) ماده 29 قانون احکام دائمی توسعه کشور با حضور مدیر کل و معاون دفتر آموزش،ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی فارس، مدیران عامل، روسای هیئت مدیره تعاونی های استان، نمایندگان تشکل های منابع طبیعی و مدیران ستادی و شهرستانی این اداره کل در شیراز برگزار شد.

وحید جعفریان در این کارگاه آموزشی ضمن تاکید بر اصلاح ساختار و فعالیت های منطبق بر آئین نامه اجرایی مذکور، خواستار توجه و استفاده بیش از پیش ظرفیت تسهیلگران در جهت ایجاد و حمایت تشکل ها و حمایت از پتانسیل های صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی، آموزش موثر تعاونی ها، تشکل ها و ظرفیت سازی های لازم و نیز نظارت کارآمد در فرآیند اجرای این قانون شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بدون مشارکت واقعی مردم عرصه های منابع طبیعی پایدار نخواهد ماند اظهار داشت: مشارکت مردم و فعالیت آنان در بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی نیازمند طرح و ابزار و سازو کار خاص است.

وی با بیان اینکه سپردن عرصه های منابع طبیعی به افراد بومی و ساکنان محلی بسیار اثرگذار است تصریح کرد: حفظ و حراست از منابع طبیعی باید به بهره برداران عرصه ها سپرده شود.

جعفریان همچنین با بیان اینکه استان فارس از استانهای توانمند و پیشرو در تشکیل تعاونی های فراگیر منابع طبیعی در کشور است اظهار امیدواری کرد: با اجرای ماده 29 قانون احکام دائمی توسعه کشور و رفع ابهامات آن بتوانیم یک گام اساسی در اجرای مشارکتهای مردمی در عرصه ها برداریم. 

مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین بر استفاده از ظرفیت تسهیلگران در پروژه بوم سازگان زاگرس در قالب اقدامات پایدار در جهت حفظ و توسعه عرصه های منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: نقش محوری اجرای ماده 29 قانون احکام دائمی توسعه کشور نیز با اولویت بهره برداران و مردم و تشکلها تعریف شده است.

شهرام منتصری مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این کارگاه آموزشی با تاکید برضرورت ظرفیت سازی و اجرایی نمودن بند (ب) ماده 29 در اجرای فعالیتهای منابع طبیعی این اقدام را گام موثری در مشارکت واقعی جوامع محلی و پایداری طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان و بر فعال نمودن کارگروه های صدور مجوز و تعیین صلاحیت و نیز تدوین برنامه های اجرایی واسپاری فعالیتها به تعاونی ها و تشکلهای مرتبط تاکید کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس همچنین ارتقای مشارکت جوامع محلی و توانمند سازی آنان در امر حفظ و احیای منابع طبیعی را لازمه پایداری عرصه ها خواند و بر بهره مندی از فرصتهای ایجاد شده در قالب ماده 29 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و توجه ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستانها تاکید فراوان نمود.

وی همچنین با اشاره به تهدیدات خشکسالی و به تبع آن کاهش شدید فرسایش خاکی و کاهش نزولات جوی طی سالیان اخیر در استان اظهار داشت: در سال های گذشته کاهش بارش و تغییرات آب و هوایی از مهمترین دلایل تخریب منابع طبیعی بوده بطوریکه این مسئله موجب ازبین رفتن سالیانه 15 تا 20 تن خاک شده است.

وی با اشاره به تخریب روز افزون طبیعت گفت: متاسفانه دخالتهای بی رویه انسان در سیستم طبیعت موجب نابودی و سیر قهقرایی این عرصه ها شده است.

وی با ارجح دانستن انسان محوری بر تولید محوری بر مدیریت صحیح عرصه های منابع طبیعی تاکید کرد.

این کارگاه آموزشی برای نخستین بار و به همت اداره کل منابع طبیعی فارس در دو بخش دولتی و غیردولتی به صورت کارگاه مشارکتی برگزار شده است.

لازم به ذکر است در این کارگاه آموزشی آیین نامه اجرایی و شیوه نامه های مربوط به بند (ب) ماده 29 قانون احکام دائمی توسعه کشور توسط مدیر کل و معاون دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان تشریح و در خصوص نقطه نظرات، پیشنهادات و برنامه های بخش های مختلف بحث و گفتگو شد.

تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal