83 درصد برنامه کشت دانه های روغنی در کردستان محقق شد
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی جاری 6 هزار و 86 هکتار برای کشت دانه های روغنی در این استان برنامه ابلاغ شده و 83 درصد از این برنامه شامل چهار هزار و 27 هکتار زیر کشت رفته است.
1398/04/04

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، محمدفرید سپری در جلسه ستاد کشت دانه‌های روغنی اظهار داشت: مزارع کشت شده استان در این طرح شامل سه هزار و 546 هکتار کلزا، 310 هکتار گلرنگ و 171 هکتار آفتابگران است که پیش‌بینی می‌شود حدود 12 هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود که سهم کلزا 10 هزار و 500 تن است.

وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری حدود 216 هکتار از مزارع کلزا دچار آسیب 100 درصدی شده است که عوامل خسارت‌زا و میزان خسارت آنها بر این مزارع شامل 6 هکتار در اثر سیل و سرما، 10 هکتار علف‌های هرز و 200 هکتار ماندایی مزرعه است.

این مسوول گفت: عدم تحقق برنامه آفتابگران و گلرنگ نیز بارندگی‌های مداوم بهاره بوده که سطح ابلاغ شده در شهرستان‌ها زیر کشت نرفت.

6 مرکز در استان کلزا را خریداری می‌کنند

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این جلسه گفت: 6 مرکز خرید در شهرستان‌های سقز، دهگلان، بیجار، مریوان، کامیاران و قروه برای خرید محصول کلزای کشاورزان استان در نظر گرفت شده است.

محمدصالح احمدی اظهار داشت: با توجه به این که خرید و پرداخت به موقع می‌تواند در توسعه کشت این محصول در سال‌های آینده موثر باشد انتظار می‌رود سازمان تعاون روستایی به عنوان کارگذار خرید این محصول در این زمینه به بهترین شیوه عمل کند.

وی افزود: از آنجا که برای سال آینده پنج هزار هکتار تعهد شده است یکی از آیتم‌های تحقق این تعهد خرید، حمل و پرداخت به موقع توسط تعاون روستایی است.

احمدی با اشاره به این که وضعیت مزارع دانه‌های روغنی استان مناسب است، اضافه کرد: با توجه به وضعیت کنونی مزارع دانه‌های روغنی در 10 روز آینده برداشت دانه‌های روغنی در استان آغاز می‌شود.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط

  • SPARII_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal