سیاست تجمیع آزمایشگاه‌های در دستور کار سازمان دامپزشکی است
1398/04/03

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: تعداد آزمایشگاه‌های دولتی دامپزشکی ایران 114 واحد است که سیاست تجمیع آزمایشگاه‌ها در دستور کار سازمان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نق از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی صفر ماکنعلی در نخستین جلسه هم‌اندیشی کارکنان مرکز ملی تشخیص در سال 98، ضمن تقدیر از تلاش‌های مسئولان و کارشناسان مرکز ملی، تشخیص کار در آزمایشگاه را حساس و جزو مشاغل بسیار سخت دانست و گفت: راهبرد سازمان دامپزشکی کشور حرکت در قالب برنامه‌های سازماندهی آزمایشگاه‌های کشور برای مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با سرعت بخشیدن به تشخیص این بیماری و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی میزان بیماری کاهش یافته است تا جایی که هم اکنون ارزان‌ترین غذا در سطح کشور مرغ و تخم‌مرغ شده است.

این مقام مسئول در سازمانه دامپزشکی کشور اعلام کرد: هم اکنون بیماری‌هایی مثل تب برفکی، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مشمشه در حد مناسب کنترل شده و در سال جدید برای بیماری‌های سالمونلا، نیوکاسل و مشمشه برنامه راهبردی ملی کنترل اجرا خواهد شد.

 وی با بیان این که برای بحث آزمایشگاهی در سازمان دامپزشکی کشور، شورای مدیران معاونت بهداشتی تشکیل شده و رئیس مرکز ملی تشخیص در همه این جلسات حضور داشته است، تاکید کرد: بدون نظر رئیس مرکز ملی تشخیص، هیچ دستورالعملی به استان‌ها ابلاغ نشده است.

ماکنعلی درباره دستورالعمل‌های بهداشتی قرنطینه‌ای سازمان دامپزشکی نیز گفت: با رویکرد اصلاح آنها به سمت مطابقت دادن دستورالعمل‌ها با پروتکل‌های بین‌المللی هستیم که لازم است در آزمایشگاه‌ها هم روش‌های آزمون بروزرسانی شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در همین زمینه ابراز امیدواری کرد تا حقوق و مزایای کارکنان اصلاح شده و از ظرفیت و توانمندی افرادی که در مرکز ملی تشخیص فراوان هستند، استفاده مناسب‌تری شود.

وی در خصوص تغییرات انجام شده در دستورالعمل‌های بهداشتی قرنطینه‌ای افزود: با توسعه اقدامات بهداشتی، مرزهای ایران با ترکیه برداشته شده و جابجایی دام و فراورده‌های خام دامی بین ایران و ترکیه آزادانه بر اساس پروتکل‌های بهداشتی منعقده دوجانبه انجام می‌پذیرد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، سخت‌ترین کار در سیستم بهداشتی را کار در آزمایشگاه دانست و افزود: ابزار تخصصی تصمیم‌گیری در معاونت بهداشتی و پیشگیری آزمایشگاه است.

در این مراسم، رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های کشور و مطالعات کاربردی با خیرمقدم‌گویی به میهمانان در ابتدا از حمایت‌های دکتر علی‌صفر ماکنعلی از حوزه آزمایشگاه مرکز تشخیص تشکر کرد و گفت: هم‌اکنون شبکه آزمایشگاهی دامپزشکی کشور با حدود 120 آزمایشگاه ممیزی شده بخش خصوصی، مراکز دانشگاهی یا تحقیقاتی با سازمان دامپزشکی کشور همکاری می‌کند.

دکتر محمد حبیبی افزود: با پیگیری انجام شده در سال گذشته دستگاه‌های بدون استفاده آزمایشگاهی را بین استان‌ها جابجا کردیم تا از صرف هزینه اضافه برای خرید دستگاه‌های جدید پرهیز شود.

وی با بیان این که در بحث تمرکززدایی توفیقات خوبی حاصل شده و با ارسال حدود 100 روش آزمون (sop) از توان آزمایشگاه‌‍‌های کشور به خوبی استفاده شده است، افزود: همچنین استراتژی تمرکززدایی را در پیش گرفته شده که نیاز به رونق آزمایشگاه‌های بخش غیردولتی است.

رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های کشور با بیان این که در سال گذشته حدود 40 دوره آموزشی ملی و انفرادی در سطح کشور برگزار شده است تا شاهد هماهنگی بیشتر در روش‌های آزمون و پاسخ آزمایش‌ها باشیم، اظهار ‌کرد: همچنین با همکاری آزمایشگاه‌های همکار، مدت زمان پاسخگویی نتایج آزمون را که گاهی تا 7 ماه به طول می‌انجامید، به کمتر از 45 روز در بخش کنترل کیفی دارو و واکسن رسانده شده و در سایر بخش‌ها به کمتر از دو هفته رسیده که جا دارد از زحمات و دلسوزی همکاران و کارشناسان تشکر کرد.

وی در خصوص برنامه‌های سال 98 به تصمیم توسعه تمرکززدایی و آموزش‌های تخصصی اشاره و عنوان کرد: حدود 100 نیروی معین برای همکاران مرکز در سطح ادارات کل پیش‌بینی و آمادگی برگزاری دوره‌های آموزشی اختصاصی برای آنان را داریم.

حبیبی، موفقیت‌های کسب شده را نتیجه تلاش و همدلی همکاران مرکز ملی دانست و خواستار حمایت بیش از پیش از آنان توسط مسئولین سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی شد.

وی دراین مراسم، موفقیت فیلم دکتر شاهین منصور در یکی از جشنواره‌های کشور آمریکا را به وی تبریک گفت و برای او در جشنواره‌های بعدی نیز آرزوی موفقیت کرد.

تعداد مشاهده خبر133 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal