ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان در جهان
1398/04/02

معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران گفت:‌ این سازمان به دنبال تکمیل چرخه استفاده از منابع آبی به عنوان محور توسعه در زمینه‌های باغی و گردشگری است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی، دکتر نبی اله خون‌میرزایی در سفر به استان خراسان جنوبی افزود: استفاده از پتانسیل‌های آبزی‌پروری استان با توجه به محدودیت منابع آبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به رتبه نخست ایران در تولید ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان در دنیا به اهمیت استفاده از سایر منابع آبزی از جمله ماهی تیلاپیا اشاره و خاطرنشان کرد: استان خراسان جنوبی یکی از چهار استان فعال در زمینه تولید تیلاپیا در کشور به شمار می‌رود که انتظار است این ظرفیت در توسعه کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی مورد توجه جدی کشاورزان و مسئولان قرار گیرد.

خون میرزایی با بیان این که اقلیم خراسان جنوبی به لحاظ داشتن ترکیبی از دو ویژگی درجه شوری آب و حرارت مناسب، قابلیت پرورش گونه‌های مختلفی از آبزیان را دارد، گفت: در گذشته فعالیت‌های شیلاتی را منتزع از سایر فعالیت‌ها در نظر می‌گرفتند اما اکنون خود در تلفیق با فعالیت‌هایی همچون فعالیت‌های گردشگری، باغبانی و زراعی قابل تعریف است، همانند آنچه که امروز در بخش صید تفریحی این مجموعه مشاهده می‌کنید.

وی با اشاره به این که آبزیان مصرف آب چندانی ندارند و از همان آب می توان برای مصارف زراعی، باغی و سایر فعالیت‌ها استفاده کرد، یادآور شد: در همین راستا فعالیت‌های تلفیقی شیلات در خراسان جنوبی کاملا قابل اجراست و هر کجا ظرفیت آبی وجود داشته باشد می‌توان در آن شیلات را پرورش داد.

این مسوول، خراسان جنوبی را یکی از 4 استان پایلوت برای انجام فعالیت های تجاری مرتبط با ماهی تیلاپیا دانست و افزود: این استان بنابراین ظرفیت بالقوه‌ای در این زمینه و سایر فعالیت های شیلاتی داشته و هیچ محدودیتی ندارد.

وی با بیان این که میزان تولیدات شیلات کشور در 40 سالگی انقلاب نسبت ابتدای انقلاب، 40 برابر شده است، خاطرنشان کرد: عمده این فعالیت صورت گرفته در کشور همراه با دانش بومی بوده و با این پیشرفت قطعا از برنامه های توسعه ای در افق 1400، جلوتر خواهیم بود.

معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران با تاکید بر این که اکنون مشکل فنی و تکنیکی بر سر راه کارمان نداریم، اضافه کرد: در زمان حاضر ایران رتبه اول جهان را در پرورش قزل آلای سردآبی در آب شیرین دارد، همچنین در صید فراساحلی در غرب اقیانوس هند ناوگان ایران، با رتبه اول در منطقه و رتبه دوم در تمام اقیانوس هند، می درخشد.

بر اساس این گزارش، در سفر رئیس سازمان شیلات ایران به خراسان جنوبی، پروژه صیادی تفریحی در شوکت‌آباد بیرجند و پروژه پرورش ماهیان زینتی شهرستان قاینات افتتاح شد.

کلنگ‌زنی بزرگترین مزرعه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیای کشور در شهرستان فردوس، از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه دکتر خون میرزایی به استان خراسان جنوبی است.

تعداد مشاهده خبر168 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal