ذخیره سازی 11 میلیارد متر مکعب آب در مخازن زیر زمینی دشت ها با اجرای طرح های آبخوانداری
1398/04/02

اجرای طرح های آبخوانداری در اراضی دشت های مستعد پخش سیلاب منجر به ذخیره سازی 11 میلیارد متر مکعب آب در مخازن زیر زمینی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب افزود: اجرای این طرح در سطح 11.2 میلیون هکتار برنامه ریزی شده که نیاز به 22 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد.

دکتر خسرو شهبازی اظهار داشت: اگر این طرح پنج ساله تامین اعتبار و به طور کامل اجرا شود از فرونشست زمین و تخریب آبخوان ها جلوگیری خواهد شد.

وی گفت:در حال حاضر بخشی از این طرح در حال اجرا است، اما اعتبارات آن بسیار ناچیز است و اجرای کامل طرح به اعتبار و ردیف ویژه نیاز دارد.

شهبازی تصریح کرد: ما از سازمان برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور درخواست کرده ایم که به طور خاص طرح آبخوانداری در اراضی دشت های مستعد پخش سیلاب پیگیری و تامین اعتبار شود تا بتوانیم بخشی از بحران آب در استان های کشور را برطرف کنیم.

وی در عین حال اظهار داشت: 53.5 درصد بهره برداری که از آب شرب، کشاورزی و صنعت می شود از منابع زیر زمینی است و ما باید راهکارهایی برای احیای سفره های آب زیر زمینی داشته باشیم.

شهبازی حجم مخازن زیر زمینی آب کشور را نزدیک به 500 میلیارد متر مکعب عنوان کرد.


تعداد مشاهده خبر480 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal