ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران در برنامه بذر سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD)
1398/04/02

با ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران در برنامه بذر سازمان بین‌المللی همکاری‌های اقتصادی و توسعه، امکان صدور گواهی بین‌المللی OECD برای تولید بذر در 98 درصد تولیدات بذری کشورمان در 160 گونه گیاهی توسط جمهوری اسلامی ایران فراهم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، با حضور نمایندگان این موسسه در اجلاس سالانه سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در خرداد ماه سال جاری در اتریش، با ارائه گزارشی جامع از فعالیت‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای ایران در زمینه گواهی بذر، درخواست عضویت جمهوری اسلامی ایران در دو برنامه جدید بذر با آرای تمامی کشورهای عضو این سازمان پذیرفته شد.

بنابه این گزارش، سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در سال 1958 میلادی به منظور یکنواخت‌سازی کیفیت بذر در تجارت جهانی اقدام به ایجاد برنامه بذر در سطح کشورهای عضو کرد. این برنامه در ابتدا با حضور کشورهای عضو این سازمان آغاز به کار کرد ولی با توجه به این که این تجارت می‌تواند برای کشورهای دیگر سودمند واقع شود، اجازه عضویت سایر کشورهای عضو سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی به این سازمان داده شد و در حال حاضر 61 کشور در این سازمان عضو هستند.

برنامه بذر این سازمان در هشت برنامه غلات، چغندرقند، ذرت ، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، گراس‌ها و علوفه‌ها و دانه‌های بقولات، شبدر زیرزمینی و سایر گونه‌های مشابه و سبزی و صیفی فعالیت می‌کند که بر خلوص واریته‌ای و اصالت در بذرهای تولیدی که در تجارت جهانی مبادله می‌شوند، تاکید دارد.

ایران با هدف صادرات بذر چغندر قند در سال 1995 عضو برنامه بذر این سازمان شد. طی این سال‌ها اقدام ویژه‌ای برای فعال‌سازی و توسعه این برنامه صورت نگرفت تا این که موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به عنوان مرجع ملی در سال 2016 به نیابت از جمهوری اسلامی به عضویت این سازمان درآمد.

گفتنی است؛ موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در حال حاضر در برنامه‌های بذر چغندر قند،غلات، ذرت، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، گراس‌ها و علوفه‌ها و دانه‌های بقولات سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) عضویت دارد.


 

تعداد مشاهده خبر185 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal