همایش تجلیل از کشاورزان و تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی در شهرستان میاندوآب برگزار شد
به منظورترویج فرهنگ حمایت از تولید ملی و رونق تولید ، همایش تجلیل از کشاورزان و تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی در شهرستان میاندوآب برگزار شد.
1398/04/02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، در این همایش مدیر جهادکشاورزی میاندوآب، ضمن تبریک هفته جهاد کشاورزی و گرامیداشت یاد و خاطره شهداء والامقام انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس بویژه شهداء جلیل القدر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: اهمیت کشاورزی بر کسی پوشیده نیست؛ کشاورزی و تأمین امنیت غذایی در تعالیم اسلامی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است. آموزه های دینی ما را به عمران و آبادانی اراضی توصیه می کنند. 

محرمعلی دیانتی افزود:  برقراری امنیت اجتماعی و سیاسی در جوامع بشری در گرو برقراری امنیت غذایی است. از اینرو حمایت از افزایش تولیدات بخش کشاورزی تا رسیدن به خودکفایی باید در اولویت برنامه ریزی های مسئولین امر قرار گیرد. 

وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر تامین نیازهای کنونی جامعه، جهت پایداری تولیدات کشاورزی، باید نگاهی حفاظتی به منابع تولید داشته باشیم و به اندازه ظرفیت و توان اکولوژیکی طبیعت از آب و خاک استفاده کنیم و برای احیای منابع تولید نیز برنامه داشته باشیم چرا که بهره برداری غیراصولی از منابع تولید، باعث از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه و بروز حوادث غیرمترقبه می گردد. 

دیانتی  با اشاره به سیمای بخش کشاورزی شهرستان ادامه داد: سال گذشته 121 میلیارد تومان بر اثر حوادث غیرمترقبه به تولیدات کشاورزی خسارت وارد شد که مبلغ10 میلیارد تومان تسهیلات بانکی کم بهره به خسارت دیدگان در این راستا پرداخت شد و اقساط سررسید شده این عزیزان به مدت 3 سال با همکاری بانک کشاورزی استمهال گردید. 

وی خاطر نشان کرد:  جهاد کشاورزی پل ارتباطی بین مراکز تحقیقاتی و علمی کشاورزی و تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده، امام جمعه میاندوآب، نیز  در سخنانی با تاکید بر خدامحوری در اعمال و رفتار انسانها اظهار کرد: تا توحید، وحدانیت، خداباوری و اعتماد به خداباوری در وجود انسان نباشد، انسان در هیچ کاری موفق نمی شود و با شکست مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه کشاورز اگر خداباور باشد؛ محصول و مال او برکت پیدا می کند؛ تصریح کرد:  مالی که خمس و زکات آن پرداخت نشده باشد هرگز مایه خیر و برکت نخواهد بود.

سپس فرماندار میاندوآب نیز، ضمن تبریک هفته جهاد کشاورزی و با بیان اینکه ما مسئولین و کارکنان دولت باید به وظایف خود به درستی عمل کنیم؛ تصریح کرد: میاندوآب، یکی از قطب های مهم کشاورزی استان است و با قیاس تولیدات بخش کشاورزی نسبت به مساحت شهرستان راندمان تولیدات کشاورزی میاندوآب بسیار بالاست.

قهرمانی خرد شدن اراضی کشاورزی را به مرور زمان توسط مالکان، بزرگترین معضل و آسیب بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: این موضوع سبب افزایش هزینه های کشاورزی در برخی زمینه ها شده و از سوی دیگر مانعی برای توسعه کشاورزی مدرن و مکانیزه است. خوشبختانه جهاد کشاورزی در چند سال اخیر رویه ی خوبی در راستای توسعه سیستم های آبیاری نوین برداشته و تلاش می کنیم با تجمیع این زمین های خرد و احداث ایستگاه های پمپاژ آبیاری، اراضی کشاورزی شهرستان تحت پوشش آبیاری های نوین قرار گیرند.

وی تاکید گرد: از سال 93 در راستای اجرای برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه سالانه 8 درصد حق آبه بخش کشاورزی این شهرستان کاهش می یابد اما در قبال آن اعتبارات لازم برای توسعه کشاورزی از محل اعتبارات ستاد احیاء دریاچه ارومیه، تخصیص داده نمی شود.

در ادامه این همایش مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان نیز ضمن تجلیل از همراهی کشاورزان با سازمان جهاد کشاورزی گفت : کشاورزان پیشرو و تولیدکنندگان نمونه، افتخارآفرینان و پیش قراولان عرصه تولید و بازوان اجرایی جهاد کشاورزی هستند و باید از این ظرفیت و توان بالا در راستای انتقال دانش روز به سایر کشاورزان استفاده کنیم. 

احمدیان تصریح کرد:  ایجاد امنیت غذایی و پایداری تولیدات کشاورزی، حفظ منابع تولید، افزایش درآمد کشاورزان از وظایف عمده بخش کشاورزی هستند که همگی در سایه حمایت از عملیاتی شدن شعار سال تحقق می یابد.

وی اضافه کرد: باید کشاورزی دانش بنیان داشته باشیم و در مسیر توسعه کشاورزی انتقال یافته های علمی به تولیدکنندگان و بهره گیری از کشاورزی مدرن را مدّ نظر قرار دهیم. 

وی توسعه کشت محصولات گلخانه ای، دانه های روغنی و اجرای طرح نظام نوین ترویج را از برنامه های اولویت دار ترویج برشمرد.

احمدیان با بیان اینکه شهرستان میاندوآب در بخش کشاورزی پیشرو است؛ خاطر نشان کرد: اساس و بنیان هر برنامه ریزی صحیح و اصولی دسترسی به آمار و  اطلاعات صحیح است و این امر در سایه اجرایی شدن نظام نوین ترویج و ثبت اطلاعات کلیه بهره بردارن و آمار و اطلاعات مربوط به بخش کشاورزی در  سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی تحقق می یابد. 

وی اصلاح الگوی مصرف، رعایت اصول بهداشتی و کاهش هزینه تولید را از عوامل موثر در انتخاب نمونه های بخش کشاورزی برشمردند. 

شایان ذکر است؛ در این همایش از 17 نفر از کشاورزان نمونه و تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی، 4 نفر از کارکنان بازنشسته و 4 نفر از کارگزاران توزیع کود شیمیایی با اهدالوح تقدیر و جوائزی به رسم یاد بود تجلیل شد.

تعداد مشاهده خبر34 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal