خسارت 162 میلیارد و 200 میلیون تومان بارش‌های سیل آسا در سال زراعی 98-97 به بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از خسارت 162 میلیارد و 200 میلیون تومانی بارش های سیل آسا در سال زراعی 98-97 به محصولات زراعی، باغی، تاسیسات و قنوات استان خبر داد.
1398/04/01

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس فیروز باقرزاده در گفتگوی تلفنی با رادیو تبریز که همزمان با 27 خرداد سالروز تاسیس جهادسازندگی انجام شد، ضمن بیان این مطلب افزود: بخش کشاورزی همیشه متاثر از عوامل طبیعی و غیرطبیعی است، این بخش از عوامل مختلفی منجمله سرما، تگرگ، سیل و زلزله آسیب می بیند.

وی افزود: کشور ایران جزو کشورهای آسیب پذیر در این حوزه می باشد و استان آذربایجان شرقی نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد، سال زراعی 98-97 و در اوایل فروردین ماه سالجاری سیل ناشی از بارندگی های شدید در اکثر شهرستان ها به بخش های زراعت، باغات، تاسیسات، قنوات و کانال ها خسارات عمده ای وارد کرد.

باقرزاده گفت: طبق برآورد به عمل آمده توسط همکاران و کارگروه حوادث غیرمترقبه مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ها و فرمانداران محترم، میزان این خسارات بیش از 162 میلیارد و 200 میلیون تومان برآورد شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان افزود: براین اساس دولت محترم تدبیر و امید در راستای حمایت و جبران خسارات کشاورزان زحمتکش، مبلغ 30 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد 4 درصد و 32 میلیارد تومان کمک های بلاعوض، مجموعاً 62 میلیارد تومان اعتبار به استان آذربایجان شرقی تخصیص و ابلاغ کرد.

وی گفت: دومین مورد در سال زراعی 98-97 وقوع سرمای دیررس بهاره در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه سالجاری بود که در اکثر مناطق استان موجب وارد آمدن خسارت 1700 میلیارد تومانی به مزارع و باغات استان شد.

مهندس باقرزاده با اشاره به اینکه حوادث غیرمترقبه در سال زراعی 98-97 یکهزار و 800 میلیارد تومان به مزارع و باغات استان خسارت وارد کرده اند، اظهار نمود: در سال زراعی 97-96 نیز بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی مانند سایر استان های کشور متحمل خسارات عمده ای در این حوزه شد، دولت محترم برای امهال وام های کشاورزان در سطح کشور اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان برای این امر اختصاص داد، از این میزان 120 میلیارد تومان سهم استان ما بود که در کل 6 درصد مجموع اعتبارات تخصیصی را شامل می گردد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: طبق دستورالعمل ابلاغی و با برآورد کارگروه های مربوطه سهمیه بانک های عامل که به کشاورزان وام پرداخت کرده بودند مشخص و مقرر گردید سود، کارمزد و جریمه وام های کشاورزان توسط دولت پرداخت و بازپرداخت اصل تسهیلات به مدت 3 سال دیگر تمدید شود.

وی گفت: در سال زراعی 98-97 نیز مبلغ یک هزار میلیارد تومان اعتبار جهت امهال وام کشاورزان در سطح کشور اختصاص داده شده که از این مقدار 50 میلیارد تومان به استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد، در استان ما بانک کشاورزی به عنوان بانک تخصصی و بانک عامل به کشاورزان تسهیلات پرداخت می کند که حدوداً 87 درصد وام های پرداختی استمهال شده است.

باقرزاده در بخش پایانی گفتگوی خود اظهار کرد: کشاورزانی که تا سقف 30 میلیون تومان به بانک ها بدهی دارند، می توانند با مراجعه به بانک های عامل و با عنایت به اینکه سود، کارمزد و دیرکرد وام این عزیزان از طرف دولت پرداخت می شود، بازپرداخت اصل تسهیلات را به مدت 3 سال دیگر تمدید نمایند.

تعداد مشاهده خبر90 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal