نهادینه‌سازی باغداری مدرن در استان کرمانشاه
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: باغداری مدرن را در استان نهادینه خواهیم کرد.
1398/04/01

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه، مهندس نوبخش حاتمی در اولین "جشنواره گیلاس" که با حضور جمعی از مسئولین بخش کشاورزی، مسئولین ارشد دستگاه‌های استان و عموم مردم در دهستان خدابنده لو و در محل روستای سر دهلق شهرستان صحنه برگزار شد، افزود: با توجه به درآمدزایی مطلوب عرصه باغبانی نسبت به عرصه زراعی، تلاش خواهیم کرد با احداث باغات مدرن و پرمحصول درآمد سرانه بهره‌برداران بخش را افزایش دهیم.

وی در ادامه با اشاره به قابلیت‌های شهرستان صحنه در عرصه باغبانی افزود: آب و هوای خوب، ارتفاع مناسب از سطح دریا و وجود فرهنگ باغبانی در بین مردم باعث شده است رویکرد سازمان معطوف به گسترش باغات مدرن در چنین شهرستان‌هایی باشد.

حاتمی در پایان هدف از برگزاری چنین جشنواره‌هایی را برندسازی و معرفی قابلیت‌های کشاورزی کرمانشاه در بعد ملی و بین‌المللی اعلام کرد و گفت: برنامه مجموعه مدیریتی سازمان آن است که با تغییر ایده‌ها در عرصه‌های مختلف کشاورزی و انتقال یافته‌های جدید به کشاورزی کرمانشاه، درآمد سرانه بهره‌برداران بخش را افزایش دهیم.

در این مراسم، معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ایده جشنواره گیلاس صحنه را به نحو مطلوبی عملیاتی کرد.

هدایت حاتمی اظهار داشت: حدود یک ماه پیش ایده اجرایی برگزاری چنین جشنواره ای را با رئیس سازمان جهاد کشاورزی در میان گذاشتم و امروز خوشحالم که بگویم این جشنواره با تلاش سازمان جهاد و همکاری فرمانداری شهرستان صحنه، شواری شهر و شهرداری این شهرستان و سایر دستگاهها بنحو مطلوبی در حال اجراست.

وی افزود: این جشنواره آغاز حرکتی است برای تکمیل زنجیره های تولید و ارزش افزوده و هدف نهایی از برگزاری چنین جشنواره هایی شناساندن قابلیت های کشاورزی استان و ایجاد بسترهای برای افزایش درآمد سرانه کشاورزان است.

حاتمی سطح زیر کشت باغات استان را با توجه به درآمد حاصل از این عرصه برای باغداران، نسبت به استان‌های مستعد مطلوب ندانست و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم سطح زیر کشت باغات پرمحصول و مدرن را در استان افزایش دهیم و بازار آن را هم فراهم کنیم.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری کرمانشاه در ادامه ابراز امیدواری کرد: جشنواره‌های سال بعد با محوریت بخش خصوصی برگزار شود.

در ادامه این مراسم، فرماندار شهرستان صحنه در سخنانی گفت: شهرستان صحنه با 500 هکتار باغ گیلاس از جمله شهرستان‌های مطرح کشور در تولید گیلاس است و درآمد حاصل از آن با توجه به زحمات کشاورزان از جمله گواراترین درآمدهاست.

علیرضا حیدری با اشاره به سایر قابلیت‌های این شهرستان افزود: علاوه بر شهرت صحنه در امر باغداری، این شهرستان ظرفیت‌های مناسبی نیز در امر تولید عسل و گیاهان دارویی دارد و بر آن هستیم که در آینده این قابلیت ها را نیز به مردم سایر استان‌ها معرفی کنیم.

در ادامه مراسم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه طی سخنانی گفت؛ در عرصه تولید نیازمند فرهنگ‌سازی بهینه هستیم.

رحیم جعفری با اعلام این مطلب در "جشنواره گیلاس صحنه گفت؛عرصه های تولیدی کشاورزی همچون سایر عرصه های اقتصادی نیازمند برنامه فرهنگ سازی است تا هم محصولات استان را معرفی کنیم و هم از این منظر بتوانیم سود سرشاری را نصیب کشاورزان نمائیم.

جعفری برگزاری چنین جشنواره هایی را امری لازم به حساب آورد و گفت؛با برند سازی و توسعه برنامه ها در این عرصه قادر خواهیم بود جایی را برای بازاریابی محصولاتمان در عرصه کشوری باز نمائیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صحنه هم طی سخنانی گفت ؛ پیش بینی می شود از سطوح 500 هکتاری باغات گیلاس صحنه، بیش از 7 هزارتن محصول برداشت شود.

سیروس نوروزی ارقام کشت شده گیلاس در این شهرستان را تکدانه،سیاه مشهد،حاج یوسفی،صورتی لواسان و ارقام جدید ارلی استار،سویت ان،سویت هرت اعلام کرد و افزود؛با توجه به بهره وری بیشتر باغات مدرن اقداماتی نیز جهت احداث باغات گیلاس با پایه های رویشی نیمه کوتاه مانند گزیلا 4 صورت گرفته است.

نوروزی تعداد افراد شاغل در سطح باغات گیلاس این شهرستان را 700 خانوار اعلام کرد و گفت؛با توجه برداشت دستی گیلاس اشتغالزایی این محصول یکماهه است.

مدیر جهاد کشاورزی صحنه در ادامه گفت ؛عمده مناطق کشت گیلاس این شهرستان در دهستان های خدابنده لو و حر می باشد و هدف از برپایی جشنواره گیلاس در صحنه نیز تکمیل زنجیره ارزش افزوده این محصول و افزایش در آمد سرانه کشاورزان از طریق باغداری اصولی و ایجاد صنایع تبدیلی است.

نوروزی در پایان سطح زیر کشت باغات شهرستان صحنه را 8 هزار هکتار شامل انواع درختان هسته دار و دانه دار اعلام کرد.

انتخاب باغداران برتر گیلاس صحنه

در پایان مراسم با داوری صورت گرفته توسط دکتر گنجی مقدم؛ از اساتید مطرح کشت گیلاس در کشور و با لحاظ اولویتهایی چون یکنواختی میوه ،تولید و عملکرد ،یکنواختی دوره رسیدن میوه و ...به ترتیب آقایان فرزام اکابری، بهزاد فرزی، یوسف هزار خانی، فریبرز مرادی، خداداد مرادی و فیروز تیموریان بعنوان باغداران نمونه کشت گیلاس در صحنه، معرفی و توسط مسئولین مورد تجلیل قرار گرفتند.

گفتنی است؛ جشنواره گیلاس در شهرستان صحنه به همت مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان کرمانشاه، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان صحنه، فرمانداری شهرستان، بخشداری، دهیاری روستا، شورای شهر، شهرداری شهرستان، صداوسیما مرکز کرمانشاه، واحد خبر شبکه زاگرس، خبرگزاری‌ها و نشریات محلی و سراسری و همکاری سایر دستگاه‌ها برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر140 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal