مطالبات جامعه عشایری مطالبات 20 سال گذشته نیست
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: مطالبات جامعه عشایری همانند مطالبات 20 سال گذشته نیست چراکه عشایر امروز از ما پوشش تلفن همراه و انرژی خورشیدی می خواهند.
1398/04/01

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی به مناسبت 27 خرداد روز جهادکشاورزی در گفتگو با تلوزیون اینترنتی کشاورز پلاس با بیان اینکه نزدیک به 65 درصد عشایر به تلفن همراه دسترسی دارند، افزود: اوایل انقلاب میانگین سواد عشایر حدود 26 درصد بود اما امروز این میزان به بیش از 75 درصد رسیده است.

وی در خصوص وظایف سازمان امور عشایر اظهار داشت: ساماندهی جامعه عشایری عمده وظایف این سازمان است و در بحث ساماندهی، توسعه زیرساخت‌ها، راه، آب و سایر خدمات از قبیل تامین کالاهای اساسی و نهاده های تولیدی عشایر از وظایف سازمان است.

قندالی ادامه داد: امروز با 66 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور، حدود 96 درصد سامانه های عرفی عشایر از نعمت راه دسترسی برخوردار هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در حوزه تامین آب آشامیدنی سالم، علیرغم تلاش هایی که شده هنوز عقب ماندگی هایی وجود دارد و امروز حدود 55 درصد عشایر از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند که با اعتبارات خوبی که امسال از محل صندوق توسعه ملی برای تامین آب عشایر در نظر گرفته شده، احساس می کنم بتوانیم این شاخص را حدود 10 درصد افزایش بدهیم و تا آخر امسال به 65 درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه هر ده سال؛ عشایر کوچنده کشور توسط مرکز آمار ایران سرشماری می شوند، خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین سرشماری در سال 1387، جمعیت عشایری کشور حدود 213 هزار خانوار با جمعیتی افزون بر یک میلیون و 200 هزار نفر است.

قندالی توضیح داد: بر اساس نتایج این سرشماری، در حوزه اجتماعی عشایر کشور شامل 104 ایل و 550 طایفه مستقل هستند که یکی از ظرفیت های اجتماعی بسیار بارز کشور هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: یکی از طرح های اصلی ما که در برنامه ششم توسعه نیز روی آن تاکید شده است، بحث توانمندسازی عشایر به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه تمامی عشایر در 220 تشکل تحت عنوان تعاونی های عشایری عضو هستند، افزود: بر اساس اساسنامه، وظیفه اصلی این تعاونی ها تامین نهاده‌های دامی، خرید محصولات عشایر و بازاریابی و عرضه تولیدات عشایر است.

قندالی با بیان این که در حوزه تامین نهاده‌های تولید برای عشایر طرح‌های ویژه‌ای در دست اجرا داریم، ابراز داشت: از طریق تشکل‌های عشایری نهاده‌های تولید را چه از منابع داخلی و چه از مبادی ورودی کشور تامین و در اختیار عشایر قرار می‌دهیم تا تولید آنان پایدار بماند.

تعداد مشاهده خبر53 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal