کردستان پیشتاز تولید طلای سرخ در کشور
رئیس سازمان جهاد کشاوزی استان کردستان اظهار کرد: توت‌فرنگی کردستان محصولی 100 درصد ارگانیگ است و هیچ سمی در فرایند تولید آن استفاده نمی‌شود.
1398/03/29

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری با بیان این که کردستان در رتبه نخست تولید این محصول قرار دارد، گفت: بیشترین میزان توت‌فرنگی تولید شده در این استان مربوط به شهرستان سنندج و و شهرستان‌های کامیاران، مریوان و سروآباد نیز در جایگاه‌های بعدی تولید این محصول استراتژیک قرار دارند.

وی گفت: پاروس، کویین الیزا، سلوا، ردگلد، کاماروسا و ... از ارقام زیرکشت توت‌فرنگی در استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: در حال حاضر 13 هزار و 500  خانوار برابر با 17 هزار بهره‌بردار توت‌فرنگی در استان فعالیت می‌کنند.

وی از برنامه‌ریزی برای احداث گلخانه فصلی تونل پلاستیکی در سطح 300 متر مربع به صورت الگویی به منظور کاهش مخاطرات طبیعی و پیش‌رس نمودن در محصول توت‌فرنگی خبر داد و اظهار کرد: طول دوره برداشت این محصول 45 روز و در استان از اواخر اردیبهشت ماه آغاز وتا اواسط تیرماه ادامه دارد.

به گفته جعفری، زودبازده بودن مزارع توت‌فرنگی، بالابودن میزان درآمد نسبت به سطح در مقایسه با سایر محصولات باغی، ایجاد اشتغال مولد و تاثیر بر کاهش نرخ رشد بیکاری با توجه به امکان تولید در قطعات کوچک و ایجاد انگیزه اقتصادی در روستاها و در نتیجه جلوگیری از مهاجرت به شهرها از مزایای کشت و توسعه توت فرنگی در استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: با وجود تمام این ظرفیت‌ها واحد فرآوری محصول توت‌فرنگی هنوز که هنوز است در کردستان ایجاد نشده است.

وی از برآورد تولید بیش از 50 هزار تن توت‌فرنگی در سطح یک‌هزار و 200 هکتار در سال زراعی امسال در استان خبرداد و گفت: با توجه به اینکه به خساراتی که به برخی از اراضی زیرکشت توت‌فرنگی به دلیل بارش‌های شدید و غیره وارد شده با کاهش 4 هزار تنی نسبت به پیش‌بینی صورت گرفته 46 هزار تن توت‌فرنگی در استان تولید می‌شود.

جعفری گفت: تا 12 خردادماه جاری بیش از 14 هزار و  420 تن توت‌فرنگی در سطح زیرکشت برابر با 858 هکتار توت‌فرنگی در استان برداشت شده است.

وی با تاکید براینکه واحد فرآوری توت‌فرنگی با برند استانی باید راه‌اندازی شود، گفت: برای این کار نیاز به حمایت‌های دولتی در قالب پرداخت تسهیلات هستیم.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط

  • JAFARII_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal