عملیات احداث اولین مزرعه و باغ مدرن کشور در مرکز تحقیقات کشاورزی منطقه سعید آباد آغاز شد
عملیات احداث اولین مزرعه های تک و باغ مدرن کشور در پردیس سعید آباد با حضور مهندس فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ، دکتر وحدتی نماینده مردم بستان آباد و دکتر موسوی فرماندار بستان آباد در حاشیه حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پردیس سعیدآباد آغاز شد.
1398/03/28

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در حاشیه عملیات احداث اولین مزرعه و باغ مدرن کشور در مرکز تحقیقات کشاورزی منطقه سعید آباد با بیان اینکه این مزرعه در 10 هکتار زمین احداث می‌شود، افزود: در این مزرعه تمام تکنولوژی های روز دنیا در حوزه کشاورزی جمع آوری خواهد شد.

وی گفت: در این مزرعه، آبیاری و سمپاشی هوشمند، مبارزه با سرمازدگی و علف های هرز و لزوم استفاده از ظرفیت‌های علمی به صورت عملی و نمایش آنها برای بهره برداران استفاده خواهد شد.

فتحی با بیان اینکه تلاش می‌شود کشاورزی را از سنتی به سمت صنعتی شدن پیش ببریم و از ظرفیت‌هایی که در این حوزه برای ارز آوری وجود دارد، استفاده کنیم، ادامه داد: آذربایجان شرقی ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی دارد و می تواند زمینه های توسعه اقتصادی در منطقه را بوجود آورد.

عضو هیات علمی بخش تحقیقات زراعی- باغی مرکز و مسئول راه‌اندازی مرکز رشد نیز با بیان این که به منظور استفاده از آخرین تکنولوژی مورد استفاده در بخش کشاورزی در نظر می‌باشد یک قطعه مزرعه مدرن (هایتک) شامل باغ به مساحت و مزرعه در مجاورت مرکز رشد کشاورزی واقع در پردیس سعیدآباد وابسته به مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی احداث شود، گفت: فاز اول این پروژه که احداث باغ سیب می باشد از سیستم کاشت متراکم (1700 تا 3300 اصله نهال در هکتار) و از پایه های پاکوتاه کننده و ارقام جدید ایرانی و خارجی سیب استفاده می‌گردد.

دکتر محمد زرین بال با بیان اینکه سیستم آبیاری هوشمند از داده های بهنگام (لحظه ای) رطوبت و دمای خاک و هوا برای آغاز و پایان آبیاری بهره برده و از مدیریت تلفیقی آفات در این باغ استفاده خواهد شد افزود: استفاده از تکنولوژی روز اروپا برای مقابله با شرایط نامساعد جوی (سرما، تگرگ، ...) مد نظر بوده و توجه به کیفیت و کمیت میوه با سنجش مداوم ویژگی‌های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی میوه انجام خواهد شد و تغذیه گیاهی نیز با روش‌های جدید و با سنجش دائمی عناصر غذایی در خاک و گیاه انجام خواهند شد. برای برداشت از ماشین‌های برداشت سیب استفاده شده و سورتینگ و بسته‌بندی به صورت تمام اتوماتیک خواهد بود.

وی افزود: فاز دوم این پروژه یک قطعه 3 هکتاری مزرعه سیب زمینی، گندم، کلزا در نظر می باشد که استفاده از فناوریهای نوین کشاورزی در این مزرعه مد نظر می باشد.

دکتر زرین بال ادامه داد: هدف اصلی از اجرای این طرح، استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان بخش کشاورزی برای احداث و مدیریت مزرعه هایتک و در واقع ایجاد یک کارگاه و نمایشگاه دائمی از محصولات دانش بنیان مرتبط با بخش کشاورزی در مجاورت مرکز رشد کشاورزی می باشد.

گفتنی است؛ قرار بود مزرعه و باغ مدرن (hi-teck) مرکز تحقیقات کشاورزی سعیدآباد با حضور معاون رییس‌جمهور احداث شود که این کار به علت ضیق وقت توسط مسئولان استانی و شهرستانی انجام شد.

تعداد مشاهده خبر143 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal