برگزاری کارگاه پژوهشی امکان‌سنجی استفاده از پهپادها در بخش کشاورزی و منابع طبیعی
1398/03/28

کارگاه پژوهشی با عنوان «امکان‌سنجی استفاده از پهپادها در بخش کشاورزی و منابع طبیعی» با ارائه آقای محمود عبداله زاده پژوهشگر حوزه سیستم اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور موسسه پژوهش‏‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در تاریخ 22 خرداد ماه 1398 از ساعت 9 الی 11 و با حضور جمعی از مدیران و پژوهشگران موسسه و کارشناسان دستگاه‏ های مرتبط وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی، در این کارگاه انواع پهپادها و کاربرد آنها در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مورد بحث قرار گرفت.
پژوهشگر حوزه سیستم اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور موسسه پژوهش‌ها در این خصوص گفت: پهپادها دسترسی کشاورزان و کارشناسان منابع طبیعی به داده‌های کیفی را در زمان واقعی آسان‌تر کرده‌اند.
عبداله زاده افزود: تصویربرداری هوایی با پهپاد می‌تواند اطلاعات واقعی در مورد وضعیت محصول، جنگل، مرتع و غیره را ارائه دهد. این اطلاعات می‌تواند به مدیریت درست این منابع کمک کند.
وی اظهار داشت: به طور کلی می توان کاربری پهپاد در کشاورزی را به دو دسته تقسیم کرد: الف) استفاده از پهپاد به منظور سمپاشی و بذر پاشی، و ب) آنالیز و سنجش از دور محصولات. در کاربری اول از پهپادهای پر قدرت استفاده می شود تا وزن بیشتری را حمل کنند اما برای سنجش و آنالیز محصول تنها یک پرنده با قابلیت حمل دوربین کافی است. البته در کنار پهپاد باید یک نرم افزار برای پردازش و آنالیز وجود داشته باشد. در سال اخیر، تولید و عملیاتی شدن نمونه هایی از پهپاد ها، در داخل کشور طراحی و ساخته شده است. استفاده از پهپاد در مسیر نوآوری قرار گرفته است. اما هنوز این صنعت، به طور اساسی شکل نگرفته است. برای توسعه این فنآوری جدید، باید همکاری نزدیک‌تر بین دولت‌ها، رهبران تکنولوژی، صنعت و مراکز علمی صورت گیرد.
به گفته وی، با توجه به فواید این تکنولوژی، پذیرش آن توسط کشاورزان نیاز به آموزش، زمان، توسعه تکنولوژی و کاهش قیمت پهپادها می‌باشد.
در پایان حاضرین به بحث و تبادل نظر در خصوص مطالب ارائه شده پرداختند.
مطالب ارائه شده  
تعداد مشاهده خبر433 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal